Dünyanın En İyi İşverenleri Listesi

Last Updated on 28 Ekim 2017 by Yaşar Çelik

Great Place to Work Enstitüsü, bu yıl yedinci kez düzenlenen Dünyanın En İyi İşverenleri listesini açıkladı. 6 bin 600 firmanın katılım sağladığı araştırmanın birincisi Salesforce oldu.

Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Kurum kültürü gelişimi ile şirketler, çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarıyor. Çalışanların kendilerini şirketin bir parçası olarak hissederken kurumlarının ekonomik performansını da yükseltiyor” açıklamasında bulundu.

10 milyonun üzerinde çalışanın temsil edildiği “Dünyanın En İyi İşverenleri” araştırması 56 ülkede şirketlere iş yeri inşa etmeleri ve geliştirmeleri konusunda destek veren Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapıldı. Dünyanın en iyi iş vereni Salesforce olarak açıklanırken araştırmanın ikincisi Adecco oldu. Üçüncü sırayı ise SAS Institute aldı.

Listede; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu gibi kavramları başarılı bir şekilde kurum kültürlerine dahil etmeyi başaran 25 şirket yer alırken “Dünyanın En İyi İşveren” şirketlerinde samimiyetin, insani ilişkilerin ve İK yaklaşımlarının daha iyi olduğu ortaya çıktı.

DÜNYANIN EN İYİ İŞVERENİ: SALESFORCE

Bilgi teknolojileri sektöründe hizmet veren Salesforce, kurum kültürüne verdiği önemi Dünyanın En İyi İşverenleri listesine birinci sıradan girerek gösterdi. 2016 yılında Dünyanın En İyi İşverenleri listesine yedinci sıradan giriş yapan Adecco, kurum kültüründe aldığı mesafe ile bu yıl ikinci sıraya yükseldi. Listenin üçüncü sırasının sahibi ise SAS Institute oldu.

ÇALIŞANLAR GURURLU ŞİRKETLER MUTLU

En iyi işveren şirketlerin dünyayı çalışanlar ve kurumlar için daha iyi bir iş yeri yapmaya çalıştıklarını belirten Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Kurum kültürü gelişimi ile herkes için mükemmel bir iş yeri oluşturan şirketler, çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarıyor. Çalışanların kendilerini şirketin bir parçası olarak hissetmelerini sağlayan işletmeler, rekabette rakiplerine göre daha avantajlı bir konuma geliyor. İnsani ilişkilerin pozitif yönde geliştiği, işbirliğinin arttığı ve kendilerini çalıştıkları şirketlerde güven içinde hisseden çalışanlar, kurumlarının ekonomik performansını yükseltiyor. Herkes için mükemmel bir iş yeri yaratabilmiş şirketlerde, yeni yeteneklerin ortaya çıkması ve çalışanların bu kurumlarda çalışmak istemesi tesadüf değil” dedi.

Dünyanın En İyi İşverenleri listesi ise şöyle:

1. Salesforce

2. Adecco

3. SAS Institute

4. Mars

5. Natura

6. Abbvie

7. Belcorp

8. DHL

9. Hilton

10. Stryker

11. Diageo

12. Accor Hotels

13. Cadence Design Systems

14. Autodesk

15. W.L. Gore&Associates

16. Hyatt

17. EY

18. American Express

19. Cisco

20. Adobe

21. Falabella

22. Hilti

23. Admiral Group plc

24. H&M

25. SAP