Otellerin komisyon maliyeti nasıl azalır?

Hotel Linkage tarafından düzenlenen Hotel Linkage Summit bu sene Fairmont Quasar Hotel İstanbul’da yüzlerce otelciyi bir araya getirdi. Etkinlikte konuşan Hotel Linkage Başkanı Erhan Kaya, otellerin ödedikleri komisyon maliyetlerini azaltmak için, otellerinin web sitesinden aldıkları rezervasyon oranlarını arttırmaları gerektiğini vurguladı.

Bu sene üçüncüsü düzenlenen “Seyahat teknoloji ve otellerde dijital pazarlama” etkinliğine seyahat teknolojileri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinin kurucuları ve CEO’larından oluşan 20’ye yakın konuşmacı yer aldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi incuba.city girişimcisi Hotel Linkage’in düzenlediği etkinlikte, otelciler seyahat teknolojileri alanındaki en son gelişmeleri takip etme şansı buldular. Açılış konuşmasını İstanbul Şehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi Müdürü Mehmet Alpatlı’nın yaptığı etkinlik, gün boyunca sürdü.

OTELLER YILLIK 400 BİN TL KOMİSYON ÖDÜYOR 

Hotel Linkage Başkanı Erhan Kaya sunumu sırasında yaptığı anlık anketle tüm katılımcılara şu soruyu sordu: “Online seyahat acentelerine ödediğiniz yıllık komisyon tutarı ne kadardır?” Bu soruya gelen cevaplardan otellerin online seyahat acentelerine yıllık ortalama 400 bin TL üzerinde komisyon ödediği ortaya çıktı. Yine aynı ankette otellerin yüzde 70’inin kendi web sitelerinden aldıkları rezervasyon oranlarının yüzde 10’un altında kaldığı katılımcılarla paylaşıldı.

ONLİNE SATIŞ İLE KOMİSYON MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜN

Hotel Linkage olarak yaptıkları Direct Booking Suite çalışmalarıyla, partner otellerin kendi web sitesinden aldıkları rezervasyonları ortalamada yüzde 35’lere çıkardıklarını vurgulayan Erhan Kaya, otellerin kendi web sitelerine gerekli yatırımları yapmaları durumunda web sitelerinden satış yaparak komisyon maliyetlerini düşürebileceklerini söyledi.

EN TREND KONULAR KONUŞULDU

Otelcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği etkinlikte, hizmet kalitesinin karlılığa olan etkisi, Trivago gibi yeni nesil karşılaştırma sitelerinin önemi, rakip analizi, revenue management gibi günümüz otelciliğinin en trend konuları ele alındı. Tam gün süren etkinlikte otelciler, networking yapma imkânı da yakaladılar.