CMA, rezervasyon sitelerini araştıracak

Son Güncelleme Tarihi

İngiltere merkezli Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), otellerin online rezervasyon işlemlerinde haksız rekabete karşı müşterileri yanıltıp yanıltmadığını görmek için bir soruşturma başlattı.

CMA bu tip sitelerin müşterilere yardım etmek yerine işlerini daha da zorlaştırdığından kuşkulandığı için verilen bilgilerin ‘açık, doğru ve iyi bir şekilde sunulduğundan’ emin olmak amacı ile hareket ettiklerini belirtti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, online sitelerin bu bilgileri nasıl topladığı belirlenerek bu verilerin ‘satış baskısı’ yaratmak için kullanılıp kullanılmadığı araştırılacak.

Sitelerde meydana gelen haksız rekabet faaliyetleri karşısında CMA ile işbirliği yapacaklarını açıklayan Trivago’nun yanı sıra konuyla alakalı sessizliğini koruyan Booking.com ise yorumda bulunmayacaklarını söyledi.

Türkiye’de de Booking.com’un faaliyetleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı dava üzerine haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle 29 Mart’ta durdurulmuştu.

TİCARİ KAYGILAR SIRALAMAYI ETKİLİYOR

Otel rezervasyonu yapan kişilerin yüzde 70’i internet arama sitelerini kullandıklarını belirten CMA’nın üst düzey yöneticilerinden Nisha Arora, bu sitelerin ortaya çıkardığı otel sıralamasının sadece müşterilerin girdiği tercihlerle belirlenmediğini, ticari kaygıların da sıralamada rol oynadığını söyledi.

BİR ODAYA GEREKENDEN DAHA FAZLA ÜCRET ÖDENİYOR

İngiliz Konukseverlik Birliği (BHA) ise bazı üyelerinin online rezervasyon sitelerinin gücünden ötürü kaygı duyduğunu belirtti.

Yüksek komisyon ücretleri, bilgilerin yanlış sunulması, satış için baskı kurulması ve şeffaf olmamaları yöneltilen eleştiriler arasında. BHA aynı zamanda müşterilerin bir odaya ödemesi gerekenden daha çok ödediğini de belirtti.