Turist rehberlerinden uyarı!

İstanbul Turist Rehberleri Odası (İRO), son dönemde basında çıkan rehberlik ile ilgili haberlere tepki gösterdi. Kaçak rehberlik konusuna dikkat çeken İRO, “Bazı haberlerde adları “turist rehberi” sıfatı ile birlikte kullanılan kişilerin büyük bir kısmı turist rehberi değildir” dedi.

Belgesiz rehberlik faaliyetinin suç olduğunu vurgulayan İRO, yasal yaptırımlar olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Turist rehberliği hizmeti, yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belge alarak ve üyesi olduğu odadan çalışma kartı sahibi, yetkili, lisanslı kişilerce yapılabilmektedir. Bunun dışındaki faaliyetler, belgesiz rehberlik faaliyetleridir, mevzuata aykırıdır ve suçtur. Yasal yaptırımı bulunmaktadır.

Bazı haberlerde adları “turist rehberi” sıfatı ile birlikte kullanılan kişilerin büyük bir kısmı turist rehberi değildir. Bu sıfat, ancak lisanslı kişiler için kullanılabilmektedir.

Belgeli bir turist rehberinin, çoğu zaman haberde bahsi edilen davranışları sergilemeyeceği, mevcut kanunlara uygun davranacağı, mevzuata aykırı davranışlarda bulunması halinde, meslek kuruluşları aracılığıyla disiplin işlemi yapılacağı göz önünde bulundurularak, medya mensuplarından “turist rehberi” sıfatını kullanmadan önce kişilerin gerçekten rehber olup, olmadığını incelemesi talebimiz bulunmaktadır.

Turist rehberliği, faaliyetleri, nasıl rehber olunacağı, turist rehberi sıfatının kullanılacağı haberde kişinin rehber olup, olmadığının tespiti ve benzeri konularda bilgi vermeye, yardımcı olmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle bilginize sunuyor, kamu oyunun doğru bir biçimde bilgilendirilmesini sağlamak adına bize her zaman ulaşabileceğinizi iletiyoruz.”