Finnair’den ilginç uygulama!

Bazı havayolu şirketlerinin son yıllarda yolcularının ağırlıklarına göre bilet fiyatı belirlemesine yönelik aldığı kararlar büyük tartışma yarattı. Finnair’de artık bu uygulamaya geçen havayolları şirketleri arasında buluyor.

Finlandiya merkezli olarak faaliyet gösteren Finnair, uçağa geçecek yolcularının kilolarını ölçmek için bu tip bir uygulamaya başlayacaklarını ifade ederken bilet fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmayacağı kaydetti. Uygulamanın yapılmasında ki ana sebep “daha sağlam verilere ulaşmak” olarak belirtildi.

Havayollarının uçak ve bagajların kaç kilo olduğunu bildiğini ancak yolculara dair bir fikirlerinin olmadığını ifade eden Finnair’in iletişim direktörü Päivyt Tallqvist, “Şirketimizin bu uygulamayla amacı yakıt ve güvenlik açılarından yolcuların toplam ağırlığına ulaşabilmek” olduğunu söyledi.

Bu güne kadar kilosunu şirketle paylaşan 180 gönüllü bulunurken asıl verilerin belirlenebilmesi için 2 bin gönüllü yolcuya daha ihtiyaçları olduklarını belirten Tallqvist, erkek ve kadın yolcuların ağırlıklarının birbirinden farklı olduğunu da söyledi.

BİRİNCİ SINIFTA SEYAHAT EDENLER DAHA AĞIR

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) geçekleştirdiği anketlerden yararlanan Finnair, birinci sınıfta uçan erkeklerin ekonomi sınıfında uçanlardan daha ağır olduğunu, kadın yolcularda ise tam tersinin söz konusu olduğunu aktardı.

Finnair, kış aylarında kalın montlarıyla gelecek gönüllülerini beklerken bahar aylarında ise daha ince giyinen yolcularını tartmak için uygulamayı yeniden başlatacak.

BİLET FİYATLARI AĞIRLIĞA GÖRE BELİRLENMİŞTİ

2013 yılında Samoa Havayolu, yolcuların bilet fiyatlarını ağırlıklarına göre ayarlamaya karar veren ilk havayolu olurken geçen yıl Hawaii Havayolları da obezitenin çok yüksek olduğu Samoa’ya giden uçuşlarında ağırlığı ölçebilmek için yolcularını tartmaya başlamıştı.

KAYNAK: BBC Türkçe