Yeni pasaportlar daha güvenilir olacak

Yeni nesil pasaportlarda değişikliğe gidildi. Polikarbon malzemeden imal edilecek olan yeni pasaportlar sahteciliğe karşı daha güvenilir olacak.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinin açıklamalarına göre İnkjet (mürekkep püskürtmeli) baskılı ve kişisel bilgilerin yer aldığı çiplerin arka kapakta yer aldığı mevcut pasaportlar değiştirilerek şahsi bilgilerin olduğu sayfa, yeni TC kimlik kartlarında olduğu gibi polikarbon malzemeden yapılacak.

Avrupa Birliği Vize Serbestliği kriterlerinden Yüksek Güvenlik Unsuru (Genişletilmiş Erişim Kontrolü) özelliğini de destekleyen yeni pasaportlar Avrupa Birliği Vize Serbesti uygulandığında değiştirilmesine gerek kalmayacak.

Pasaport sahibinin bilgileri, polikarbonun üzerine lazerle yazılmış ve çiplerin de aynı sayfada yer aldığı pasaportlar, mevcut pasaportlara göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacak.

Birden fazla güvenlik katmanının bulunduğu yeni nesil pasaportlarda, vize ve giriş-çıkış damgasının uygulandığı diğer 38 sayfada, Türkiye’nin değişik tarihi ve turistik yerlerinin imajları da yer alacak.

KAYNAK: Haberrus