Enflasyon en yüksek seviyeyi gördü!

Last Updated on 4 Kasım 2017 by Turizm Günlüğü

Son 9 yılda yüzde 11,90 ile zirveyi gören enflasyon rakamları görenleri şaşırttı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonu daha önce tek haneye indirdiklerini hatırlatarak, “Şu anda geçici olarak çift hanede, bunun temel sebebi son yıllarda sürekli bir şekilde kur şoku yememiz” açıklamasında bulundu.

Aylık bazda ele alındığında Ekim ayı enflasyonu piyasa beklentilerinin üzerinde artarak son 9 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 11,90’a çıktı. Küresel kriz döneminde kaydedilen Temmuz 2008’deki yüzde 12,06’lık enflasyondan bu yana gerçekleşen en yüksek ikinci enflasyon oranı oldu.

Türkiye istatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi Ekim’de aylık bazda yüzde 2,08 artış kaydetti.

EN BÜYÜK FİYAT ARTIŞI ULAŞTIRMADA

Merkez Bankası 1 Kasım’da yayımladığı Enflasyon Raporu’nda 2017 sonu için enflasyon beklentisini yüzde 8,7’den yüzde 9,8’e yükseltmişti.

Yıllık bazda en büyük fiyat artışı ulaştırma grubunda görülürken enflasyon Ekim ayında yüzde 16,79’a yükseldi.

“ENFLASYONUN NEDENİ SÜREKLİ KUR ŞOKU YEMEMİZ”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise enflasyonu daha önce tek haneye indirdiklerini hatırlatarak, “Şu anda geçici olarak çift hanede, bunun temel sebebi son yıllarda sürekli bir şekilde kur şoku yememiz. Yani TL’nin değer kaybıdır” dedi.

Şimşek, “Dolayısıyla bu kur şokunu yemeseydik muhtemelen enflasyon çok farklı noktalarda olurdu. Enflasyonun yükselmesinin ikinci nedeni gıda fiyatları, üçüncüsü de petrol fiyatları” diye konuştu.

KAYNAK: BBC Türkçe