WTM Londra Fuar’ının gözdesi Çanakkale oldu

Dünyanın büyük turizm fuarlarından biri olan World Travel Market (WTM) Londra, 37. kez kapılarını turizm profesyonellerine ve seyahatseverlere açtı. Fuarda Türkiye holünde yer alan Çanakkale, 2018 Troia Yılı ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bölümü ile gözde destinasyonlardan birisi oldu.

Excel Fuar alanında 6-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen ve 2,8 milyar pound iş hacmi, 5 binin üzerinde destinasyonun tanıtıldığı 51 bin turizm profesyonelinin katıldığı fuar, 2018 yılı turizm sezonu ile ilgili çok önemli bir buluşma noktası oluyor.

Dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini ağırlayan Londra Uluslararası Turizm Fuarı (WTM) başladı. Excel fuar alanında 37’ncisi düzenlenen fuarda Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra 60 katılımcı yer alıyor. WTM Londra Fuarı’nda Türkiye holünde yer alan Çanakkale bölümü 2018 Troia Yılı ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile gözde destinasyonlarından biri olarak ön plana çıktı.

Fuara Çanakkale ilini tanıtmak için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Grup Başkanı Zeynel Bayseferoğulları, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Çanakkale Körfez BYK Genel Sekreteri Ahmet Çelik katılıyor.

ÇANAKKALE STANDI YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI

Fuar ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, fuarda yer alan Çanakkale standının önemine değinerek, “Tarihi Gelibolu Yarımadası ve 2018 Troia Yılı ile Çanakkale ilinin tanıtımının yer aldığı bölüm Türkiye standının en önemli değerleri arasında yer alıyor. WTM Londra Fuarı’nın ilk gününde uluslararası ziyaretçiler tarafından “Troia 2018 Yılı” yoğun bir ilgi ile karşılaştı. Dünyanın en önemli turizm buluşmalarından biri olan WTM Londra’da Tarihi Gelibolu Yarımadası ve 2018 Troia Yılı ile ilgili yoğun tanıtım ve iletişim çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE’MİZİ TURİZM CAMİASINA EY İYİ ŞEKİLDE ANLATACAĞIZ”

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer de yaptığı açıklamada WTM Londra Fuarı’nın dünyanın en önemli turizm buluşmalarından biri olduğunu ifade ederek; “Bizler Çanakkale’mizi, 2018 Troia Yılını farklı coğrafyalardan gelen dünyanın en önemli turizm profesyonellerine en iyi şekilde anlatmak için çalışacağız. Bugün Türkiye holünde çok güçlü bir Troia havası yaşıyoruz. Bu 2018 Troia Yılı’nın katmış olduğu güçtür. Bu nedenle emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve şahıslara şükranlarımızı sunuyoruz. Çanakkale’miz antik tarihinden yakın tarihe, kültürel ve doğal zenginliklere, çok sayıda alternatif turizm türlerine ev sahipliği yapan güçlü bir destinasyon. Diğer taraftan uluslararası bir destinasyon olmak için stratejik ve orta-uzun vadeli planlarla sürekli çalışmamız gerekiyor. Troia teması fuarın ilk gününde çok yoğun bir ilgi ile karşılaştı” dedi.

“BÖLGEMİZİN SAHİP OLDUĞU İMKANLAR BİZE GÜÇ VERİYOR”

TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Genel Sekreteri Ahmet Çelik de yaptığı açıklamada WTM Londra Fuarı’nın Çanakkale ve bölge tanıtımı için çok önemli bir nokta olduğunu belirterek “Uluslararası tur operatörlerinin ilgisini katma değeri yüksek ürünler ile bölgemize çekmeliyiz. Bu kapsamda 2018 Troia Yılı elimizdeki çok güçlü bir değer. WTM Londra Fuarı Türkiye holünde 2018 Troia Yılının güçlü temsili ile çok heyecanlıyız. 2018 Troia Yılı ile bölgemizdeki yaşanacak hareketi muhataplarımızla sürekli paylaşacağız. Ülkemiz ve bölgemizin sahip olduğu turizm imkanları bizlere çok büyük bir güç veriyor” dedi.