Komşu’ya göre Türkiye cazip turizm bölgesi

Son Güncelleme Tarihi

Makedonya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’nin ve Türkler’in imajının Yunan halkı nezdinde oldukça olumlu olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı değerlendiren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin Yunanistan’da geleneksel bir karakteri ve tarihi önemi olan, samimi insanlara sahip, cazip bir turizm bölgesi olarak görüldüğünü söyledi.

Makedonya Üniversitesi tarafından yapılan ‘Yunanlıların gözünden bir turizm destinasyonu olarak Türkiye’nin imajı’ başlıklı araştırma, iki ülke arasındaki turizmin geliştirilmesi konusunda umutlu sonuçlar ortaya koydu.

Söz konusu araştırmanın sonuçları Makedonya Üniversitesi ve Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası tarafından Selanik’te düzenlenen ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır’ın da yer aldığı bir panel ile açıklandı.

TÜROB tarafından yapılan açıklamada, 15-30 Ekim 2017 tarihlerinde Yunanistan’ın 24 farklı bölgesinde yapılan araştırmanın, Türkiye’nin Yunanistan’da geleneksel bir karakteri ve tarihi önemi olan, samimi insanlara ve iyi yemeklere sahip, pahalı olmayan ve cazip bir turizm bölgesi olarak görüldüğünü ortaya koyduğu belirtildi. Ancak Türkiye egzotik bir varış noktası ya da teknoloji ve yenilik açısından gelişmiş bir destinasyon olarak görülmüyor.

“TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İKİ ÜLKE ORTAK PAKET HAZIRLAMALI”

Araştırma hakkında açıklamada bulunan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, araştırma ile Yunan halkı nezdinde Türkiye’nin imajını olumlu olduğunun ortaya çıktığını ve bu durumun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Turizmde iki ülke arasında karşılıklı olarak değerlendirilebilecek çok büyük bir potansiyel olduğunu vurgulayan Bayındır, her tarafın turizmcilerinin de turizm faaliyetlerinden iki ülkenin de kazançlı çıkması arzusunda olduğunu dile getirdi.

Bayındır, iki ülkenin turizm ilişkilerinin geliştirilmesi için, ‘Yunanistan–Türkiye karayolu gümrük geçişlerinde kolaylaştırma ve fiziki şartların iyileştirilmesi; uzak destinasyonlarda iki ülkenin ortak paket hazırlaması, İstanbul–Selanik hızlı tren seferlerinin yeniden başlatılması, otobüsle tur düzenleyen seyahat acentelerine yakıt desteği verilmesi gibi önerilerde bulundu.

TÜRK TURİST İKİNCİ BÜYÜK KAYNAK

Türkiye’den giden turistlerin Kuzey Yunanistan’da Balkanlardan sonra ikinci büyük kaynak pazar olduğa dikkat çeken Bayındır, “Türk turistler Kuzey Yunanistan’da günde ortalama 90 Euro harcama yaparak üç gece konaklıyor. Aynı yükselişin Türk tarafında da yakalanabilmesi için ortak çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Türkiye’deki tarihi değerlerin, özellikle Yunanlılar için önemli olan dini ve tarihi yerlerin zenginliği yeterince anlatılamıyor” dedi.

İLK 9 AYDA 425 BİN YUNAN TURİST GELDİ

“Yunanlıların gözünden bir turizm destinasyonu olarak Türkiye’nin imajı” adlı araştırmanın satır başlıkları ise şöyle:

• Katılımcıların yüzde 38.3’ü Türkiye’yi ziyaret ettiğini belitti. Yunanlar için en popüler yer İstanbul. Diğer popüler yerler ise Edirne, Ayvalık, İzmir ve Efes. Türkiye’yi ziyaret eden katılımcıların arasında daha az popüler yerler Sümela Manastırı, Çanakkale ve Kapadokya olarak sıralanıyor.

• Türkiye’ye seyahat eden katılımcıların çoğunluğu, gezilerini bireysel olarak organize ediyor.

• Katılımcıların çoğu Türkiye’deki tecrübelerinden memnun ya da çok memnun kaldığını belirtirken, tekrar ziyaret etmek niyetinde olduğunu belirtti.

• Yüzde 46’sı ailesinin (dedesi) Türkiye’nin bir bölümünden geldiğini belirtti. Bunların yüzde 26.4’ü Trabzon, yüzde 17’si İzmir, yüzde 11.3’ü İstanbul,yüzde 8.5’i Edirne, yüzde 4.7’si Bursa, yüzde 2.8’i Tekirdağ ve yüzde 2.8’i Samsun olarak yanıt verdi. Kalan kısım ise Marmara, Gelibolu, Konya, Giresun ve Sinop gibi diğer bölgelerden geldi.

• Araştırmaya katılanların yüzde 64.4’ü kadın, yüzde 35.6’sı erkek olup, 16-64 yaş arasında değişiyor.

• Türkiye’ye gelen Yunan turist sayısı 2014’te 804 bin ile rekor kırarken, 2015’te 755 bine, 2016’da 593 bine geriledi. Bu yıl ilk 9 ayda 425 bin Yunan turist geldi. Geçen yılın aynı döneminde 437 bin turist gelmişti. Yani bu pazardaki gerileme neredeyse durmuş görünüyor. Yunanistan resmi otoritelerine göre Türkiye’den Yunanistan’a 2015’te 1 milyon 150 bin kişi gitmişti. 2016’da ise bu rakam yaklaşık 1 milyon kişi oldu. Bu yıl Türkiye’den Yunanistan’a giden turist sayınını 1 milyonu geçmesi bekleniyor.

• Makedonya Üniversitesi tarafından yapılan araştırma aynı şekilde 2018 yılında Türkiye’de de yapılacak.