Filmmor ve Uçan Süpürge’den kadınlarla kadınlar için festival

Filmmor ve Uçan Süpürge tarafından düzenlenecek olan Kadın Filmleri Festivalleri, Türkiye’nin dört bir yanında kadınları bir araya getirerek 2018 yılında Festival Baharı yaşatacak.

Festival baharı, perdesini 10 Mart’ta Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde açacak, 17 Mart’ta Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde kapatacak.

1998 yılından beri Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve 2003 yılından beri Filmmor Kadın Filmleri Festivali; kadınları, filmlerini, deneyimlerini bir araya getiriyor.

Yaşamı kadınlar için festival kılma dileğinin bir ürünü olan Filmmor ve Uçan Süpürge; 2017 yılında Kameranın Arkasındaki Kadınlar Buluşması’nda bir araya gelen kadın sinemacılar 2018 yılında birlikte hareket etme ve dayanışma kararı aldı.

FİLMMOR VE UÇAN SÜPÜRGE’NİN İŞBİRLİĞİ DAYANIŞMA İÇİN ÖRNEK

Basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Filmmor ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivalleri danışmanı Alin Taşçıyan, “Filmmor ve Uçan Süpürge film festivallerinden öte kurumlardır, onların bir araya gelmesi ve işbirliği yapması bütün kadın hareketine her alanda koşulsuz dayanışma için örnek olur” dedi. Festivaller için çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü söyleyen Alin Taşçıyan, film başvurularını almaya devam ettiklerini açıkladı.

İKİ AYRI FESTİVAL OLARAK YAPILACAK

Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nden Melek Özman ise “Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bu yıl yine dayanışma içinde ama hem her zamanki gibi iki ayrı festival olarak yapılacak. Hem de iki festivalin bir aradalığında ortak program, etkinlik ve üretimlerle; kadın örgütleri ile birlikte 7 şehirde yapılacak gezici festivallerle, daha çok festival / tüm bahar festival olacak. Festival baharı, perdesini 10 Mart’ta Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde açacak, 17 Mart’ta Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde kapatacak” dedi.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nden Halime Güner, Uçan Süpürge ve Filmmor Kadın Filmleri Festivali Danışmanı Alin Taşçıyan ve Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nden Melek Özman

HER ŞEHİRDE KADINLAR BULUŞACAK

Özman konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Festivallerde, Kadınlar Vardır – Kadınlar Her Yerde, Bedenimiz Bizimdir – Cinsel Taciz, Anısına: Şirin Tekeli-Kate Millet, Kendine Ait Bir Cüzdan gibi tematik bölümlerde filmler, toplu gösterimler; forumlar, söyleşiler, atölyeler; Filmmor’dan Uçan Süpürge’ye Kendine Ait Bir Film atölyesi, Gezici Şirin Tekeli sergisi gibi özel etkinlikler olacak. Her şehir-festival için ortak-özgün programlar ama ille de her şehir kadınlar için buluşma, dayanışma, forum, festival alanı olacak.”

KADIN ÖRGÜTLERİNDEN DESTEK

Filmmor ve Uçan Süpürge’nin yanı sıra Adana Kadın Platformu, Bağımsız Kadın İnisiyatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Emeği Kolektifi, Kadın Emeği Kolektifi, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği gibi daha bir çok kadın örgütü kadın sinemacılarla bir arada olacak.

“UMUTLA DAHA ÇOK DAYANIŞACAĞIZ”

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nden Halime Güner, “Türkiye’de sinema alanında kadın emeğini görünür kılmak, dünyanın her yerinden kadın yönetmenlerin ürettiklerini Türkiye’deki kadınlarla buluşturmak için yola çıktık, böyle de devam ediyoruz. Bu sene Filmmor ile birlikte, sinemayla ve sinemada bir araya gelmenin, dayanışmanın, sözümüzü çoğaltmanın önemini daha iyi fark ettik. Bizler kadın yönetmenlerin çektiği filmleri gösteren festivalleriz. Filmmor ile birlikte, 2017’de 273 kadın sinemacı ile buluştuk. O buluşmada en çok ifade edilen kelimeler “dayanışma” ve umut” oldu. Biz de bu umutla daha çok dayanışmaya geldik. Bu konuda da yolun daha başındayız. Daha çok dayanışacağız, üreteceğiz, bir arada yol alacağız” dedi.