İşte Travel Turkey İzmir’in resmi açılış konuşmaları!

Travel Turkey İzmir’in resmi açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katıldığı törenle gerçekleştirildi. Protokol konuşmalarında fuarın öneminin yanı sıra İzmir’de turizmin geliştirilmesi için yapılması gerekenler de ifade edildi. İşte o konuşmalar…

Travel Turkey İzmir Fuarı bugün 11. kez kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuar ve kongre açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Adana Valisi Mustafa Büyük, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve çok sayıda yabancı konuk katıldı.

Açılışta ilk sözü THY Yurtiçi Satış Başkanı Halil İbrahim Polat aldı. Polat, “Tüm sektör paydaşlarının birlikte hareket etmesi bizce çok önemli. Turizm Bakanlığının bu konuda önemli çalışmalar yaptığını biliyoruz. Bu organizasyonu düzenleyen herkese teşekkür ederim” dedi.

EKREM DEMİRTAŞ: “İZMİR’DE HER ŞEY VAR”

Travel Turkey’in 11. defa düzenlendiğini söyleyen İzmir Ticaret Odası Başkanı (İZTO) Ekrem Demirtaş, “Bu fuarı kentimize kazandıran İzmir Belediyesine ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a çok şey borçluyuz. Fuarda bu yıl 36 ülkeden bin 200 katılımcı yer alıyor. İzmir’de gastronomi, tarih, doğa ve deniz yani her şey var. Herkesi İzmir’e bekliyoruz” dedi.

BAŞARAN ULUSOY: 2 AY SONRA GÖREVİMİ BIRAKACAĞIM

Açılışta bir konuşma yapan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise şunları söyledi: “İzmir’de bu fuarı yapmak için çok uğraştık ve sonuçta yaptık. İyi ki İzmir’de yapmışız. İki ay sonra görevi bırakacak bir başkan olarak bunu söylüyorum. İzmir’in hak ettiği yere gelmesi TÜRSAB olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Resmi erken rezervasyon kampanyasını da bugün başlatıyoruz. Erken kalkan yol alır.”

AZİZ KOCAOĞLU: ÇİN VE TAYLAND İLK KEZ KATILIYOR

Toplantıda konuşan Aziz Kocaoğlu ise şu noktaların altını çizdi:

‘’2016’daki fuarda katılımcı sayısı bin 8 kişi iken, 2017’deki fuara katılımcı sayısı yüzde 7 artışla bin 179 katılımcıya ulaşmıştı. Bu sene ise 34 yabancı ülkenin katılımı söz konusu. Çin ve Tayland gibi ülkeler fuarımıza ilk kez katılıyor. Türkiye’den ise 52 Belediye stant açarak fuarımızda yer alıyor.

NUMAN KURTULMUŞ: TURİZM SEKTÖRÜ STRATEJİK BİR SEKTÖRDÜR

Toplantıda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise, konuşmasına 2007 yılında 7 ülkeyle başlayan fuarın, bugün 34 ülkenin katılımıyla yapıldığını söyleyerek başladı. “Fuar, sahip olduğu turizm değerleriyle yurt içi ve yurt dışı misafirin önde gelen destinasyonu olan İzmir’in daha fazla bilinmesine ve tanınmasına imkan sağlıyor’’ diyen Kurtulmuş, ‘’Turizmi çeşitlendirmeliyiz. Ülkemizin zenginliğini tüm dünyaya tanıtmalıyız” ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

“Bu coğrafyada her şey var. Dünyanın en önemli arşivi Türkiye’nin kendisidir. Geçtiğimiz sene dünyada yaşanan negatif olaylar Türkiye turizmini de etkiledi. Şimdi o defter kapandı. 2017 verileri oldukça başarılı bir sezon geçirdiğimizi gösteriyor. Var olan pazarlar 2017’de Türkiye’ye gelmeye devam etti. Ama bunlarla yetinmemeliyiz. Yeni dönemdeki stratejik hedefimiz turizmi çeşitlendirmek olacak. Yayla, Kış Sporlar, Tarih, Deniz, Kum, Güneş… Tüm olanaklarımızı en üst seviye çıkarıp pazar payımızı arttıracağız. Bunu yaparken de 644 dolar olan kişi başı turist gelirimizi bin dolara çıkaracağız. Turizmin barış dilini çok iyi kullanıp, Türkiye’yi ve turizmimizi tüm dünyaya yayacağız.”