Travel Turkey’in partner ülkesi Ukrayna’dan çağrı!

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Koordinasyon Departmanı ve Turizm Bölümü Başkanı Vitalina Martynovska, “Türkiye, Ukraynalı turistlerin tercih ettiği 10 ülkeden biri. Ukraynalı turistler burayı tercih ediyorlar ama bizim burada olmamızın amacı Türkiye’den de Ukrayna’ya turist çekebilmek. Ukrayna’nın daha çok Türk turiste ihtiyacı var” dedi.

11. Travel Turkey İzmir’in partner ülkesi Ukrayna’dan 2016 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 1 milyon 45 bin olarak gerçekleşti. Travel Turkey İzmir Fuarı ile birlikte 2018 yılında bu sayının daha da artması bekleniyor.

Fuara katılmalarının temel nedenini “Türkiye ve Ukrayna ilişkileriyle olduğu kadar buraya gelen diğer katılımcıların da Ukrayna’ya gelmesi” olarak belirten Vitalina Martynovska,  “Ukrayna çok büyük bir ülke ve turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Şehirlerimizi, potansiyellerimizi, sahip olduğumuz turizm imkanlarını anlatıyoruz” dedi.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Koordinasyon Departmanı ve Turizm Bölümü Başkanı Vitalina Martynovska

UKRAYNALI TURİST TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR

Turizm açısından Türkiye ve Ukrayna ilişkilerinin gerçekten çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin potansiyelinin büyük olduğunu düşündüklerini belirten Vitalina Martynovska, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’den Ukrayna’ya artık vizesiz girilebiliyor. Bu yıl turizm açısından çok önemli olacak bir olay var. Kimlikle giriş-çıkış yapılıyor. Türkiye, Ukraynalı turistlerin tercih ettiği 10 ülkeden biri. Ukraynalı turistler burayı tercih ediyorlar evet ama bizim burada olmamızın amacı Türkiye’den de Ukrayna’ya turist çekebilmek. Ukrayna’nın daha çok Türk turiste ihtiyacı var. Geçtiğimiz yıl daha önceye göre daha çok Türk turist geldi. Türk potansiyeli gittikçe artıyor.”

FUAR ÇOK BÜYÜK VE ÇOK GÜZEL

Travel Turkey İzmir Fuarı’nı bir hayli beğendiğini belirten Martynovsk, “Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, çok büyük ve çok güzel yapılmış. Türk turizm acenteleri ve oteller bizimle sürekli irtibata geçiyor. Bu da çok güzel bir şey gerçekten. Daha çok Türk katılımcılar var ama tüm yabancı ülkelere Ukrayna’yı tanıtmak ve turist çekmek istiyoruz” dedi.

UKRAYNA’YI TANITMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ukrayna’da Türkiye’nin çok iyi tanındığını ifade eden Martynovsk, sözlerini şöyle tamamladı: “Ukrayna yönetiminin yaptığı 2018 planlarında Türkiye’de fuarlarda Ukrayna’yı tanıtmaya devam edeceğiz. Ukrayna vatandaşları Türkiye ile ilgili çok şey biliyor, Türkiye çok güzel tanınıyor. Ancak Türk vatandaşlarının Ukrayna’yı detaylı tanıyıp tanımadığını bilmiyoruz. Tanıtımın artırılması, daha çok etkinlik yapılması gerekiyor.”