Kış turizmine geriatri desteği

Last Updated on 15 Aralık 2017 by Yaşar Çelik

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), yaşlılık döneminde olan ve engelli yabancı ülke vatandaşlarının kış turizmini canlandırması için turizm bölgelerine çekilmesi için çalışmalar planlıyor.

Şükrü Cimrin başkanlığında yapılan ALTAV toplantısında Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) Başkan Yardımcısı Ahmet Girgin, “Engelli ve Geriatri Turizmi Fuarı ve Kongresi” başlıklı bir sunum yaptı.

Geriatri turizminin kitle turizmine göre daha az masraflı ve uzun süre konaklamalı bir turizm çeşidi olduğu belirtilen sunumda engelli turizminin bireysel turizm hareketliliği şeklinde değil refakatçılarla birlikte yapılan bir çeşitlilik olduğu söylendi.

Alanya’da atıl vaziyette olan Kongre Merkezi’ne işlevsellik kazandıracak sürecin başlatılması gerektiğinin altı çizilen sunumda Alanya’da bulunan iki üniversitenin tanınırlığının arttırılması, konaklama tesisleri idarecilerinin bu turizm çeşitliliklerine bakışlarının pozitif olması, yurt dışından en az üç üniversiteyle işbirliği yapılarak akademik yapının güçlü tutulması ve devlet teşvikleri gibi konular anlatıldı.

Sunum sonrasında fuar ve kongre düzenlemeleri için çalışma yapıldı.