Müze biletlerinde son durum… İşte tarafların görüşleri!

Last Updated on 20 Aralık 2017 by Yaşar Çelik

TÜRSAB’dan bir ayı aşkın sürede indirimli müze bileti alamadıklarını iddia eden bazı acenteler, gişelerden bilet satın almak zorunda bırakılarak zarara uğratıldıklarını ileri sürüyor. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise ödemesini yapan her acentanın en geç 10 gün içinde biletlerini aldığını belirterek, “Seçime yönelik bizi yıpratmak amacıyla bu eleştiriler kasıtlı olarak yapılıyor” dedi.

Turizmgunlugu.com olarak sektörde bazı acentalarla TÜRSAB yönetimi arasında yaşanan ‘indirimli müze bileti’ tartışmasını mercek altına aldık. Ödemesini yaptıkları halde TÜRSAB’dan indirimli müze biletlerini bir ayı aşkın sürede alamadıklarını iddia eden bazı acentalar, gişelerden bilet almak zorunda bırakılarak zarara uğratıldıklarını ileri sürüyor. TÜRSAB yönetiminin indirimli müze biletleri konusunda çifte standart uyguladığını ileri süren söz konusu acentalar, kendilerini gişeden bilet almak zorunda bırakan TÜRSAB yönetimini bu ranttan faydalanmakla suçluyor. TÜRSAB yönetimi ise parasını yatıran her acentanın ortalama bir hafta, en geç 10 gün sonunda biletlerini aldığını ve biletlerini bir ayı aşkın sürede alamadıklarını iddia edenlerin bu eleştirileri kendilerini yıpratmak için kasıtlı olarak yaptığını savunuyor. Turizmgunlugu.com olarak objektif yayın ilkemiz gereği tarafların görüşlerini hiçbir yorum yapmadan sizlere aktarıyoruz.

“ÖDEMESİNİ YAPAN EN GEÇ 10 SONRA BİLETİNİ ALIYOR”
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy:

“İndirimli müze bileti temini konusunda hiçbir sorun yok. Ödemesini yapan herkes ortalama bir hafta, en geç ise 10 gün sonunda indirimli müze biletlerini bizden alıyor. Bunun aksini iddia edenler TÜRSAB seçimlerine yönelik olarak bizi yıpratmak için kasıtlı bir şekilde bizi eleştiriyor. Bunun haber yapılmaya değer bir konu olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü ortada bir sıkıntı yok. Sorunun TÜRSAB ile Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DOSİMM) arasında olduğunu söyleyenler de önce müze gişelerinin işletmesini iyi yapsınlar”.

“SORUN TÜRSAB İLE DOSİMM ARASINDA”
Turkuaz Tanıtım Merkez Personeli Şenol Büyük:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait 50 müze ve örenyerinin gişe ihalesini 9 yıllığına alan Turkuaz Tanıtım ve İletişim San. Tic. Ltd. Şti. olarak biz yeterli sayıda ve stokta indirimli acenta bileti basıp DÖSİMM’e teslim ettik. Acentaların indirimli müze bileti temininde sıkıntı yaşadıklarına dair şikayetler bize de geldi. Bu şikayetleri Kültür ve Turizm Bakanlığ’na ilettik. Sorun TÜRSAB ile DÖSİMM arasında yaşanıyor. TÜRSAB’ın indirimli acenta bileti alması için DÖSİMM’e belli miktarda bir ödeme yatırması gerekiyor. Sanırım bu nokta da bir sıkntı olduğu için DÖSİMM, TÜRSAB’a yeterli miktarda acenta bileti vermiyor. Bazı acentalara matbaamızı su bastığı için bir gecikme yaşandığı söylenmiş. Böyle bir durum kesinlikle olmamıştır. Biz zamanında ve yeterli sayıda acenta biletini basıp DÖSİMM’e teslim ettik”.

“HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUNUYOR”
Kültür Turizm ve Seyahat Acentası-Hami Fidanoğlu:

Kendi adıma son bir ayda TÜRSAB’dan müze bileti talebim olmadı. Ancak kış turu yapan meslektaşlarımızın indirimli müze biletleri konusunda sıkıntıları olduğunu biliyorum. Yaz aylarında 2-3 hafta önce ödemesini yaptığım halde TÜRSAB’dan son anda elime biletler ulaşıyor hatta bazen de gecikiyordu. Mevcut TÜRSAB yönetiminin bazı acentalara vadeli çeklerle yüklü miktarda indirimli bilet vermesi nedeniyle bizim gibi daha az miktarda bilet alan acentalar çok ciddi sıkıntı yaşıyor. Ticari bir şirket refleksiyle vadeli çekler karşılığında belli firmalara böyle yüklü satışlar yapılmasını doğru bulmuyoruz. Biz parasını peşin ödediğimiz indirimli müze biletini zamanında alamazken başkalarına vadeli çeklerle yüklü miktarda bilet satılması haksız rekabete neden olmaktadır”.

“1.5 AYDIR BİLET BEKLİYORUZ”
Sofora Travel- Aykut Ayık:

“Ödemesini yaptığımız halde 1.5 aydır TÜRSAB’dan indirimli müze bileti bekliyoruz. ‘İhaleye verildi, biletler basılıyor’ deniliyor… Başka bir seyehat acentasının hem de binlerce indirimli bilet siparişi 1 haftada verilirken biz 200 adetlik siparişimizi bir ayı aşkın süredir alamıyoruz. Sorunun çözülmesi için Turizm Bakanlığı’nı bile aradım ama maalesef bir netice alamadım. ‘Sorununuz çözüldü’ diye mesaj attılar ama sorun çözülmedi. 7-8 aydır sorun devam ediyor. TÜRSAB’ın ilgili bölümünü aradığımda her seferinde ‘Biletler basılmadı, bakanlıkla görüşme halindeyiz. Başkanımız bizzat kendisi irtibat halinde, sorunu çözmeye çalışıyor’ deniliyor ama sorun bir türlü çözülemiyor”.

“YILBAŞI ÖNCESİNDEKİ BU GECİKME ÇOK MANİDAR”
Tourever Travel-Cem Balsun:

“Zamanında alamadığımız için indirimli müze bileti hakkımızdan faydalanamıyoruz. Avukatları aracılığıyla alacakları için ihtar gönderip bizi sıkıştıran mevcut TÜRSAB yönetimi aynı hassasiyeti üyelerinin haklarını savunma konusunda ne yazık ki göstermiyor. Bizim derdimiz kimin başkan olacağı veya koltuk ya da çıkar kavgası değil, üyelerinin hakkını savunacak bir yönetim anlayışının oluşmasıdır. Ödemesini yaptığımız halde bir aya yakın bir süredir müze biletlerimizi alamıyoruz. Biletlerimizi ne zaman alacağımıza dair de bize net bir tarih verilmiyor. Sürekli TÜRSAB’ı aramak zorunda kalıyoruz. Daha önce 1 hafta veya 10 günde biletlerimizi teslim ediyorlarken şimdi sebebini bilmediğimiz bir gecikme yaşıyoruz. Yılbaşı öncesi en çok ihtiyaç olan bir dönemde bu gecikmenin olması da manidardır”.

“BİR AY ÖNCE ÖDEMESİNİ YAPTIĞIM MÜZE BİLETLERİNİ HALEN ALAMADIM”
Los Picos Travel- Salim Başar:

Bir ay önce parasını yatırdığım halde indirimli biletleri TÜRSAB’dan halen alamadım. Parayı yatırdığıma dair dekont da elimde… TÜRSAB’ın müze biletleriyle ilgili bölümünü her aradığımda ‘Biletler daha gelmedi’ dendi. Bir önceki aldığımda da 3 hafta sonunda biletler elimize ulaşmıştı. Bunun TÜRSAB seçimleriyle ilgisi yok, bu yaşadığımız bir sıkıntı. Küçük ölçekli bir acenta olarak buradan alacağımız indirim bizim için çok önemli. Aidat borcu olanlara ihtar gönderen TÜRSAB yönetiminin kazanılmış hakkımızı koruma konusunda da aynı duyarlılığı göstermesini bekliyoruz”.