Turizm sektörü yeni yılda yaralarını sarabilecek mi?

Türkiye’nin yapı taşlarından biri olan turizm sektörü son üç yılın rehavetini 2018’de üstünden atacak gibi duruyor. 2018 rezervasyonlarının şimdiden 2017’nin yüzde 30 üstüne çıkacağını belirten turizm profesyonelleri, sezon için oldukça olumlular.

Son yıllarda yaşanan terör saldırıları, Rusya ve AB krizleri, Irak ve Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye, turizm açısından oldukça zor bir dönem geçirmiş ve 11 milyon turist ve sekiz milyar dolar gelir kaybı yaşamıştı. Şimdi ise sektör temsilcileri 2018’den umutlu.

DW Türkçe’ye konuşan turizmciler, Rusya pazarında yaşanan daralmanın 2017’de tamamen ortadan kalktığına işaret ederek, 2018’de ise başta Almanya olmak üzere Avrupalı turisti yeniden Türkiye’ye çekmek istiyoruz” diyor.

Son günlerde yedi uluslararası bayrak taşıyıcısı havayolunun İstanbul uçuşlarını durdurmasına rağmen, turizmciler bu durumun THY’nin bölgedeki rekabet gücünden kaynaklandığını, dolayısıyla ülkeye gelecek turist sayısında azalmaya neden olmayacağı yorumlarını yaptılar.

ERKEN REZERVASYONLARDA ARTIŞ 100’E YAKIN

DW Türkçe’de açıklama yapan Detur’un CEO’su Firuz Bağlıkaya, THY’nin agresif büyüme stratejisi nedeniyle daha konservatif davranan havayolu şirketlerinin rekabetten çekildiğini söyledi.

Bununla birlikte son yıllarda yaşanan turist kaybı nedeni ile taşınan yolcu sayılarının da düştüğüne işaret eden Ballıkaya, “Tüm bu şartlar birleşince 7 havayolu şirketinin bayraklı İstanbul uçuşları kaldırılmış oldu. Ancak 2017 itibariyle bu durum Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında kayda değer bir azalmaya yol açmadı” diye konuştu.

Şimdiden 2018 yılı rezervasyonlarını almaya başladıklarını anlatan Firuz Bağlıkaya, “Bizim rezervasyonlarımızda şu an yüzde 35’e varan artış var. Erken rezervasyonlarda ise artış yüzde 100’e yakın. Ve bu rezervasyonların tamamı Avrupa merkezli” dedi.

DİPLOMATİK İLİŞKİLER DÜZELDİ: 2018 İYİ GEÇECEK!

Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi 2017’nin 10 ayında Türkiye’ye gelen Rus turist sayısını arttırmıştı. Bu artış ile beraber turizmciler, 2017’nin 2016’ya göre çok daha iyi geçtiğini belirterek 2018’in 2017’ye göre daha olumlu geçeceğini söylediler.

Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği’nin (AKTOB) turizm sektörüne yönelik yaptığı ‘2017 nasıl geçti, 2018’den ne bekleniyor’ anketinin sonuçlarına göre 2017’de doluluk oranlarının 2016’ya göre arttığını söyleyen turizmcilerin oranı yüzde 82 oldu. Türkiye turizmini etkileyen en önemli soruna yüzde 61 ile “dış politika” yanıtını veren turizmcilerin yüzde 86’sı 2018’in 2017’den daha iyi olacağı görüşünde.

AVRUPA PAZARI YÜKSELİŞE Mİ GEÇİYOR?

2018 beklentilerini DW Türkçe’ye değerlendiren AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2018’de büyüme trendinin devam edeceğini öngördüklerini ifade ederek “Bu noktada Avrupalı turisti geri kazanmak bizim için hayati önemde. Örneğin AB’deki ana pazarımız olan Almanya’da 2017’de yüzde 15 düşüş oldu. Bu tabloyu düzeltmeliyiz. Başta Almanya olmak üzere bu gerilemeyi durdurmak mümkün” diye konuştu.

“TANITIMLARLA DOĞRUDAN AVRUPALI TURİSTE HİTAP EDECEĞİZ”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ise DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Avrupa pazarının yeniden kazanılması için Avrupalı turistlere özel kampanya ve pazarlama faaliyetleri yürütmenin önemine dikkat çekti.

2018’de Avrupalı turist sayısında çift haneli büyümeye ulaşmak için plan yaptıklarını söyleyen Ayık, “Şubat ayından itibaren doğrudan Avrupalı turistin algısına hitap edecek, birebir tanıtım kanalları kuracağımız ve tüketiciye dokunacağımız bir strateji izleyeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: Haberrus