Georg Karabaczek: Türkiye’den Viyana’ya büyük bir talep var!

Avusturya Ticari Konsolosu Georg Karabaczek

Gece konaklamalarında 75 milyon rakamlarına ulaşan Avusturya turizminin 1992’den beri en iyi sezonu yaşadığını ifade eden Avusturya Ticari Konsolosu Georg Karabaczek, büyük bir artışın olduğunu kaydetti. 2017 Ocak-Ekim arası dönemde Türkiye’den 87 bin kişinin Avusturya’ya geldiğini vurgulayan Karabaczek, rakamlardaki bu düşüşün kur farkından  kaynaklandığını belirtti.

Avusturya Ticari Konsolosu Georg Karabaczek

8 milyonluk bir ülke için toplam gelen turist sayısında 24 milyonluk artışın enteresan olduğunu söyleyen Karabaczek, Türkiye’den gelen turist sayısındaki azalmayı kötü haber olarak yorumladı.

2017 Ocak-Ekim arası dönemde Türkiye’den 87 bin kişinin geldiğini vurgulayan Karabaczek, azalmanın -4,7 oranında olduğunu belirterek konaklamada da 211 bin gece ile -8’lik bir düşüşün istatistiklere yansıdığını söyledi.

Avusturya Turizm Ofisi Türkiye sorumlusu Denise Mielniczek ve Avusturya Başkonsolosluğu Ticaret Ofisi İş Geliştirme Müdürü Eser Ergin Ünlütürk

Viyana, Türkiye’den daha fazla turist bekliyor

Rakamlardaki bu düşüşün kur farkından  kaynaklandığını düşündüğünü ifade eden Georg Karabaczek, “İki sene önce Türkiye’den Viyana‘ya büyük bir talep vardı. Gerilemeye de kurda yaşanan bu durumun neden olduğunu düşünüyorum” dedi. Türkiye’den gelen ve Türkiye’den giden turist sayısı en fazla 2015 yılında gerçekleştiğini hatırlatan Karabaczek, o dönemdeki sebeplerin farklı olduğunu ifade ederek “Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anki yaşanan bu kur farkının geçici olacağını düşünüyoruz. İnsanlar buna alıştıkça durum iyileşecektir” diye konuştu.

Travel Turkey’de Viyana şovu

Avusturya Turizm Ofisi Türkiye sorumlusu Denise Mielniczek, ilk kez katıldıkları İzmir Travel Turkey fuarında çok başarılı bir sunum gerçekleştirdi. Avusturya’nın turizm olanaklarını anlattığı sunumunda Mielniczek, yılın 12 ayı seyahat severlerin Avusturya’nın çeşitli kentlerinde yapabilecekleri aktiviteleri sıraladı.

Avusturya Turizm Ofisi Türkiye sorumlusu Denise Mielniczek