Murtaza Kalender`den Hintli turizm yazarına cevap

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender

Last Updated on 9 Ocak 2018 by Yaşar Çelik

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, Hintlilerin dini inançlarıyla oynadığı ve sahte vaatlerle turlar düzenlediği için Hindistan turizminde ‘kara listeye’ alındığını yazan Hintli turizm yazarı Manoj Mehta’yı mahkemeye verdiğini belirterek, “Böyle bir şey kesinlikle yok” dedi.

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, Hindistanlı turizm yazarı Manoj Mehta’nın kendisi hakkında ortaya attığı iddialara ilişkin turizmgunlugu.com’a konuştu. Sosyal medya hesabında Hintlilerin dini inançlarıyla oynadığını ve sahte vaatlerle turlar düzenlediği için Hindistan turizminde ‘kara listeye’ alındığını yazan Manoj Mehta’nın bu iddialarını yargıya taşıdıklarını belirten Kalender, şunları söyledi: “Manoj Mehta’yı Free Fam Trip yaparak 3-4 kez Türkiye’ye getirdim. Daha önce EMITT Fuarı’na da getirdim, Travel Turkey Fuarı’na geldiğinde kendisine Türkiye’yi de gezdirdim. 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak olan EMITT 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı için benden üç tane Free Fam Trip istedi, ben de bunun bütün yazışmaları var. Ben yine kendisini misafir edebileceğimi ancak gelecek arkadaşlarının sembolik bir ücret ödemesi gerektiğini kendisine ilettim. Bunun üzerine istediğini vermezsem hakkımda kötü yazılar yazacağını söyledi. Ben de ‘Dilediğini yazabilirsin’ dedim. Akabinde de sosyal medya hesabı üzerinden benimle ilgili bir takım iddialarda bulundu. Turizm sektörüyle ilgili bir haber sitesi de bu iddiaları abartarak yayınladı.

“HİNDİSTAN PAZARINDAKİ ETKİNLİĞİMDEN RAHATSIZLAR”

Hindistan pazarındaki etkinliğimden rahatsız olup beni rakip görenler, hakkımda böyle haberler yaptırarak beni itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Çünkü ben şu anda 300’den fazla Hintli tur operatörünü EMITT Fuarı‘na getirip B2B görüşmeler yaptırıyorum. Hindistan’daki tur operatörünü de, Manoj Mehta’ya da söyledim; ‘Ben seni defalarca Türkiye’ye getirip misafir ettim… Doğru mu, doğru. Yazmış olduğun kelimelerin bir tanesini kanıtla, ben senin söylemiş olduğun her şeyi kabul edeceğim’ dedim. ‘Yok öyle değil’ falan dedi… Şu aşamadan sonra tekrardan ne yapabiliriz diye biz bu olayı yargıya taşıdık. Manoj Mehta şu anda arabulucu aracılığıyla bu işi sonlandırmak istiyor. Manoj Mehta’nın ve söz konusu haberdeki iddiaların hiçbirinin aslı yoktur. Bu tamamen benim Hindistan pazarındaki etkinliğimden rahatsız olanların üretmiş olduğu bir komplo teorisidir. İddiaların odağındaki isim olan Manoj Mehta benden 11 günlük tur olarak 3 tane Fam Trip istemiştir. Ben bir tanesini yine ücretsiz olarak kendisine verdim, 2 tanesi için de sembolik bir ücret istedim. İstediğini vermedim diye bunları yapıyor. Aramızdaki tüm yazışmalar bende kayıtlıdır. Ben bir de şunu söyledim; ‘Yazmış olduğun iddiaların bir tane yazılı kanıtını getir ya da Hindistan’dan firmamız hakkında bir tane şikayet maili getir, yazmış olduğun her şeyi kabul edeceğim’. Şu anda bile getirsin yine kabulümdür. Böyle bir şey kesinlikle yok çünkü.Bu iddiaları abartarak yazan kişiyi de aradım… ‘Siz beni yurtdışı gezilerinize götürmezseniz ben de sizin hakkınızda böyle haber yaparım’ dedi.

“DAVAYI KAYBEDERSEM HERKESTEN ÖZÜR DİLEYECEĞİM”

Hindistan’da Manoj Mehta’nın iddialarını yargıya taşıdım. Oradaki avukatım Manoj Mehta’ya direkt ihtarnameyi çekti. Mahkeme sonucunu da basın açıklamasıyla herkese duyuracağım. Türkiye’de bu iddiaları abartarak yayınlayan kişiye karşı yasal olarak neler yapabileceğimize ilişkin de bugün avukatımla bir görüşme yapacağız. Manoj Mehta’ya açtığım davayı kaybedersem, o haberi abartarak yapan kişinin sitesinde herkesten özür dileyeceğim. Ama eğer davayı kazanırsam o haberi yapan ve yaptıranlar bizden özür dileyecek mi? Hindistan’da ‘kara liste’ye alındığımıza dair iddianın aksine bize tamamen pozitif yönde geri dönüşler geliyor. Şu anda Hindistan’dan gelen bir tur operatörümüz var, hepsi vejeteryan… Bizle seri grup yapmak istiyor. Manoj Mehta, haberde anlatıldığı gibi Hindistan’da çok etkin olan bir turizm yazarı da değil”.