ABD`nin seyahat uyarısı listesinde yine Türkiye var!

Güvenlik nedeniyle birçok ülkeye seyahat edilmesi konusunda uyarıda bulunan ABD’den yine bir açıklama geldi. Listede Türkiye de var. 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘gitmeden önce tekrar düşünülmesi gereken ülkeler’ listesinde Türkiye de yer alıyor.

Terör, saldırı, taciz, tecavüz ve ülkelerin kendi içlerinde yaşadığı sosyal güvenlik sorunları yabancı ülkelerin seyahat programlarını da etkiliyor. Vatandaşlarına güvenlik nedenlerinden ötürü bazı ülkelere seyahat etmede tekrar düşünmesi gerektiğini belirten bir liste yayınlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, sıraladığı ülkeleri 4 kategoride değerlendirdi.

İşte güvenlik seviyesini gösteren kategoriler şöyle:

Level 1 – Güvenlik riskleri için en düşük seviye
Level 2 – Güvenliğiniz için biraz daha artan risklere dikkat etmelisiniz
Level 3 – Güvenlik açısından ciddi riskler nedeniyle seyahatlerden kaçının
Level 4 – Seyahat etmeyin, hayati risklere maruz kalma oranınız çok yüksek

U.S. Department of State Travel Advisory Levels as of 1/10/18

Birinci kategoride Batı Avrupa, İskandinav ülkeleri ve eski SSCB ülkeleri yer alırken ikinci kategoride Ukrayna ve Doğu Avrupa’nın olduğu görüldü. Türkiye ise üçüncü kategoride yer aldı.

Bakanlık, yaptığı açıklamada ABD’li vatandaşlara Çad, Nijerya, Pakistan, Sudan, Rusya, Libya, Afganistan, İran, Irak, Somali, Kuzey Kore ve Yemen gibi ülkeleri üç ve dördüncü kategoride değerlendirerek uyarıda bulundu.