Rusya’dan turist getirenlere uçak başına 9 bin dolar teşvik

Son Güncelleme Tarihi

Rusya’dan Türkiye’ye turist getiren turizm şirketlerine uçak başına 9 bin dolar  teşvik vereceklerini söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, teklifi hükümete götürdüklerini kaydetti. Türkiye, bu yıl 5 milyon Rus turist bekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Rusya’da Türkiye pazarına yönelik çalışan tur şirketlerine destek vereceğiz. 2018 yılında Rusya’dan 5 milyon misafir bekliyoruz” dedi.

Konu ile ilgili Sputnik’e konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, 2018 için toplam yabancı turist sayısının 35 milyona ulaşmasını ve turizmden 30 milyar gelir elde etmeyi beklediklerini söyleyerek bu yılki turizme ve turizm çeşitliliğine daha fazla destek vereceklerini dile getirdi.

Özellikle Rusya’da Türkiye’ye yönelik çalışan turizm şirketlerine değinen Numan Kurtulmuş, “Ülkemize turist getiren seyahat şirketlerine finansal desteği uçak başına 6 binden 9 bin dolara çıkaracağız. Bu rakam yüksek sezonda 4-6 bin dolar olacak. Teklifi hükümete götürdük, kabul edilir edilmez yürürlüğe girecek” dedi.

Gelecek yılın Rusya-Türkiye kültür yılı olacağını da belirten Kurtulmuş, halkların birbirini tanıyacağı etkinlikler gerçekleştireceklerini ve bu etkinlikleri ülke ilişkilerini olumlu anlamda geliştireceğini ifade etti.