Küba’daki tek Türk lisanslı tur operatörü: Day Tours

Day Tours kurucusu Altuğ Uğurola
Day Tours kurucusu Altuğ Uğurola

Last Updated on 28 Temmuz 2022 by Yaşar Çelik

Küba’daki resmi tur operatörü lisanı olan tek Türk şirketi olan Day Tours, otellerle direkt kontrat yapma, ofis açma, personel alma ve para transferi yapma imkanlarına sahip olmanın avantajını kullanıyor.

Hem Türkiye’den hem de dünyanın diğer ülkelerinden Küba’ya gelen turistler için tur operatörlerine yerel servis veren Day Tours, yeni pazarlar için atakta. Day Tours kurucusu Altuğ Uğurola, Türk tatilcilerin son yıllarda çok rağbet ettiği Küba’da operasyon yapmanın ayrıntılarını anlattı.

Küba’daki resmi tek Türk yatırımcı olan Day Tours, Türkiye ve diğer ülkelerin tur operatörlerine ve seyahat acentelerine yerel hizmetler veren bir firma olarak 2014 yılında kuruldu.

Ülkelerinde tur operatörü lisansına sahip şirketlere kültür turu, kurumsal gezi ve organizasyonlar, münferit turlar, tatil turları, sağlık turları ve özel ilgi turları konularında servis veren Day Tours, son tüketiciye direkt olarak hizmet vermiyor.

Şirketin başlıca hedefi; dünyanın en merak edilen ve en popüler ülkelerinin başında gelen Küba’da, partnerlerine teklif aşamasından fatura aşamasına kadar geçen süreçte müşterilerinin ve kendilerinin taleplerine uygun olarak yönlendirerek, en hızlı, en kaliteli ve en doğru hizmeti vererek, dünyada en çok bilinen ve güvenilen Küba partnerlerinin arasında yerini almak.

HEDEF TURİST SAYISINI ARTTIRMAK

Bunu sağlamak için hem Küba, hem de Türkiye ofisleriyle partnerlerine günde toplamda 16 saat kesintisiz hizmet veren Day Tours, Küba destinasyonunun henüz olmadığı ya da çok az olduğu pazarlara ulaşarak Küba’ya gelen turist potansiyelini arttırmak için çalışıyor. Müşterilerine daha iyi hizmet vermek amacıyla geçtiğimiz Haziran ayında açtıkları Türkiye ofislerinde ziyaret ettiğimiz Day Tours kurucusu Altuğ Uğurola, turizm haberleri sitesi turizmgunlugu.com’a Küba’yı ve operasyonlarını anlattı:

“KÜBA’DA RESMİ TUR OPERATÖRÜ LİSANSI OLAN TEK TÜRK FİRMASIYIZ”

“Day Tours, Küba’daki resmi tur operatörü lisanı olan tek Türk şirketidir. Bu lisansa sahip olmadığınız sürece otellerle direkt kontrat yapma, ofis açma, personel alma ve para transferi yapma şansınız yok. Bu da şu an yeni çıkan kanunlara göre bu lisansı almak her sene ciro ve kişi sayısını artırmak kaydı ile yaklaşık 3 ila 5 sene arasında sürüyor. Dolayısıyla Küba’da bugün ofis açıp bir ay sonra da işe başlamayı yapamıyorsunuz, bunun belli ve zor süreçleri var.

“TÜM ÜLKELERDEN GELEN TURİSTLERE KÜBA’DA YEREL HİZMET VERİYORUZ”

Şu anda hem Türkiye’den hem de dünyanın diğer ülkelerinden Küba’ya gelen turistler için tur operatörlerine Küba’da yerel servis veriyoruz. Dolayısıyla bizim pazarımız sadece Türkiye’de değil. Şu anda İsrail, İran, Lübnan, Filipinler, Sırbistan, Slovenya ve İspanya pazarlarından da gelen misafirlere hizmet veriyoruz. Ayrıca yeni pazarlarla ilgili de çalışmaya devam ediyoruz. 15 Şubat’ta Çek Cumhuriyeti’nden gelen tur operatörlerini Fam Trip için Küba’ya götüreceğiz. İran’dan Fam Trip yaptık. Mayıs ayında Dubai’den Fam Tripimiz olacak. Hedef pazarları netleştirdikçe tanıtım gezilerimizin sayılarını da bu bölgelerden arttıracağız.

Hizmet verdiğimiz kitle noktasında Türkiye açısından konuşmakla diğer ülkeler açısından konuşmak biraz fark ediyor. Türkiye’de bizim MICE olarak adlandırdığımız, aslında kurumsal şirket gruplarını yurt dışında kültür turuna götürmek öne çıkıyor. Türkiye’den gelen turistleri şirketimizin içinde değerledirdiğimizde yerel hizmet verdiğimiz kitle içerisinde MICE ve leisure misafirlerin oranı birbirine çok yakın. Ama genel olarak diğer ülkelerden gelen MICE gruplarının programı ve içeriği daha geniş ve detaylı oluyor. Umuyoruz ki Türkiye’den de zamanla daha kreatif işleri Küba’ya taşıyacağız. Çünkü şu an ekibimiz ve Küba’daki iş ortaklarımız ile altyapımız buna çok müsait.

“TÜRKİYE’DE OFİS AÇMAK BİZE BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLADI”

Geçtiğimiz Haziran ayından itibaren Türkiye’deki ofisimizi açmamızın sebebi de satış ve pazarlamayı Türkiye’den yaparak, Küba ile olan saat farkını ve Küba’da yaşanan iletişim sıkıntılarını ortadan kaldırmaktı. Bu sıkıntılar bizim Küba’ya koltuğun diğer tarafında, müşteri olduğumuz zamanlarda yaşadığımız sıkıntılardı. Bunları bertaraf edip partnerlerimize Türkiye’de de iletişim noktası kurarak Küba’daki rakiplerimizin önüne geçmek için buradaki ofisimizi açtık.

Tabii bu ofis sadece Türkiye için değil, çevre ülkelerdeki partnerlerimiz için de büyük bir rahatlık oldu. Bize ulaşan yorumlardan da doğru bir hamle olduğunu ve şirketimize olumlu katkı sağladığını görüyoruz. Özellikle senede birkaç kez Küba’ya operasyon yapan ya da yapma potansiyeli olan MICE acenteleri partnerlerimiz, rahat çalışabilecekleri, istedikleri anda ulaşabilecekleri ve müşterilerin en iyi hizmeti verebilecekleri yeri, daha destinasyona karar verme aşamasında müşterilerine önerebiliyorlar. Bunun yanı sıra Küba’da fiyat ve yer problemlerinin de yavaş yavaş ortadan kalkması, Türk Havayolları’nın direkt uçuşlara başlaması ile birlikte grup sayımızda ciddi bir artış söz konusu. Şu anda tek sorunumuz haftada 3 gün uçması. Özellikle orta ve yakın doğudan yaratacağımız yeni pazarlarla potansiyeli arttırarak Türk Havayolları’nın haftada 7 güne çıkması için elimizden geleni yapıyoruz.

“2017’DE 7 BİN TÜRK TURİST GİTTİ”

Küba resmi makamlarından aldığımız bilgilere göre 2017 yılında Küba’ya 13 bin kişi Türk pasaportuyla Küba’ya girişi yaptı. Fakat bunun tamamının Türkiye’den gittiğini düşünmek tabii gerçekçi olmaz. Dolayısıyla Türk pasaportuyla diğer ülkelerden giriş yapan kişiler de bu 13 bin kişilik rakamın içinde olduğunu düşünürsek bizim tahminimiz ve konsolosluktan verilen vize sayısı ile Türkiye’den turist olarak Küba’ya giden 7 bin kişi civarında bir potansiyel söz konusu.

Vizeye ihtiyacınız var fakat biz ve bizim gibi konsolosluktan yetkili olan şirketler basit bir prosedürle vize verebiliyor. Ben aşağı yukarı 10 senedir Küba’ya operasyon yapıyorum. Dediğim gibi eskiden müşteri tarafındaydım, şu anda sağlayıcı tarafındayım. Bundan 4 sene önce Obama’nın yaptığı açılımlarla birlikte Küba ile ABD arasında sıcak ilişkiler vardı. Hiçbir zaman ambargo kalkmadı ama en azından uçuşların başlaması, bu sıcak ilişkilerin konuyu seyahat edilebilir hale getirmesi ve Küba’nın da bu anlamda yeni, yakın ve çok büyük bir pazar elde etmesinden dolayı otellerde inanılmaz bir fiyat artışı ve inanılmaz bir yer bulma problemi oldu. Fakat Trump’ın gelmesiyle beraber bu konu yavaş yavaş kapanmak üzereyken komple yeni uygulamalar açıklamasıyla Amerika pazarı tekrar Küba’da sıfıra indi. Bununla beraber otel fiyatları tekrar aşağıya düştü ve otellerin müsaitlikleri de sıkıntı olmamaya başladı. Tabii bu durumun bize sağladığı önemli avantajlar oldu. Kurumsal firmalar misafirlerini, bayilerini ya da çalışanlarını bir yere götürürken sonuç itibariyle bütçeye bakıyorlar. Bütçe bu anlamda biraz daha aşağıya indiğinden potansiyel de artmaya başladı.

“GLOBALDE HEDEFİMİZ YENİ PAZARLAR”

Globalde baktığınız ise bizim bu sene başladığımız İran, Lübnan gibi Küba’nın hâlâ neredeyse hiç misafir alamadığı pazarlar var. Normal şartlarda senede bir-iki gruptan bahsediliyordu ama şu anda yaptığımız pazarlama faaliyetleri, tanıtım gezileri, workshoplarla 2018 yılında 25-30 grup bizimle Küba’ya gelecek gibi gözüküyor.

Biz de Day Tours olarak yönümüzü eski pazarlara değil, yeni pazarlara çevirdik. Çünkü Küba’nın en çok kültür turu misafiri aldığı Avrupa ve Güney Amerika pazarı vs. bunlar eski pazarlar ve bununla birlikte eski pazar olduğu için hem rekabet sadece fiyat bazında oluyor hem de sepet fiyatları çok düşük oluyor. Fakat tabii ki bu pazarlara da sırtımızı dönmüş değiliz. Sadece biz pazarlama yönümüzü yeni pazarlara çevirdik. Amacımız bu pazarlarda ilk olup, bütün pazara adımızı duyurup, oralardaki bütün büyümeyi kendimize almak istiyoruz.

“PARA TRANSFERİ SORUNUNU ORTADAN KALDIRDIK”

Biz Küba’da yerel hizmet veren, son kullanıcıyla hiçbir ticari ilişkisi olmayıp sadece Türkiye ve diğer ülkelerdeki tur operatörlerine ve seyahat acentalarına hizmet veren bir şirketiz.

Gelen taleplerin hepsini misafirlerimizin eskiden iletişimde olduğu acentelere yönlendiriyor ve o acenteler üzerinden bize gelmelerini sağlıyoruz. Türkiye’de şu anda hem kurumsal hem de kültür turu olarak pazarın yüzde 75 ile çalışıyoruz.

Türkiye’deki ofisimizin, çalıştığımız şirketlere şöyle de bir faydası var; öncelikle tabii ki ontime ve ana dilinde servis, hızlı cevap ve hızlı iletişim. Bunların yanında Küba’ya para transferi büyük problemdir. Türkiye’deki hesapları kullandığımız için Türkiye’deki acenteler Türkiye hesaplarımıza ödeme gönderiyorlar. Her hangi bir takılma riski olmuyor. Para transferini rahatlattığımız gibi faturasal anlamda da Day Tours Küba Türk şirketi olduğu için Türkiye’den faturalarını kesiyoruz.

“KÜBA’DA BİZİM GİBİ HİZMET VEREN 28 TANE INCOMING ACENTA VAR”

Day Tours şirketini üç sene önce ben kurdum. Son iki senedir Küba, dünyada en çok merak edilen ülke seçilen bir destinasyon ve bizim gibi sadece 30 civarında incoming tur operatörü lisansına sahip yabancı yatırımcı var. Tabii  bunun beraberinde getirdiği kurallar ve devletin kontrolü her aşamada ciddi kontrolü var. Zira lisanslar senelik olarak yenileniyor. Yani bu sene kurallara uymadığınız ya da hedef rakamlarınızı yakalayamazsanız lisansınızı kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla çok ince eleyip sık dokuyor. Bu belgeye sahip olmak da tabii ki bir kuvvet ve prestij getiriyor.

Şu anda Küba’daki ofisimizde 15 kişi çalışıyor. Türkiye’deki ofisimizdeki ekip de kalabalıklaştı. Şu anda yaptığımız kişi sayısını 3-4 katını yapabilecek bir ekibe sahibiz. Ve Küba’da en üst seviyede ve kaliteli hizmet verecek bir altyapımız mevcut. Umuyoruz ki bu anlayışımız ve farklılıklarımız ile zamanla bir dünyanın bir çok ülkesindeki tur operatörlerine Küba’da hizmet vererek kazandığı paranın vergisini Türkiye’de ödeyen bir Türk şirketi olarak, Küba’da en iyi ve en bilinen yerel sağlayıcı şirket olacağız.”