Runatolia Maratonu’nda otizmli çocuklar için koşulacak

Last Updated on 14 Şubat 2018 by Turizm Günlüğü

Tohum Otizm Vakfı’nın dördüncü kez katıldığı Antalya’nın en büyük spor organizasyonu Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu’nda farklı firmaları temsil eden gönüllü koşucular otizmli çocuklar için yarışacak.

Koşarak veya yürüyerek, adımlarını otizmli çocuklar için atacak olan gönüllü koşucular, toplamda bir ay süresince sosyal çevresinden topladığı bağışlarla otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayacak.

Bu yıl 4 Mart tarihinde 13’üncüsü gerçekleşecek olan Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu’nda Tohum Otizm Vakfı kapsamında koşularak otizmli çocuklara eğitim bursu verilecek.

12 OTİZMLİ ÇOCUĞA BURS İMKANI

Otizmin bilinen tek tedavisinin erken tanı ile yoğun ve sürekli eğitim olduğuna dikkat çeken Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer “Bugün dünyada her 68 çocuktan birisi otizm riski ile doğuyor. Bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. Runatoila Maratonu’nda koşarak hem otizm konusunda farkındalık yaratabilir hem de otizmli çocuklarımızın eğitimi için bağış toplayabilirsiniz. Bu sene hedefimiz Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda okuyan 12 otizmli çocuğumuza bir senelik eğitim bursu sağlamak. Bu anlamda sporseverleri Runatolia Maratonu’nda yanımızda olmaya davet ediyoruz” dedi.

OTİZM TEDAVİSİNDE BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

• Otizmin tek tedavisinin erken tanı ile yoğun sürekli eğitim olduğunu,
• Günümüzde her 68 çocuktan birinin otizm riski ile dünyaya geldiğini ve otizmin görülme sıklığının çok büyük bir hızla arttığını,
• Dünyada her 20 dakikada bir çocuğun otizm tanısı aldığını,
• Otizmin erkek çocuklarda, kızlardan 4 kat fazla oranda görüldüğünü,
• Ülkemizde 0-18 yaş grubundaki 352 bin otizmli çocuk ve gencimizden sadece 29 bin 782’sinin eğitime erişebildiğini,
• İsmi söylendiğinde bakmamak, göz kontağı kurmamak, bazı objelere aşırı ilgi duymak, örneğin çamaşır makinesini saatlerce izlemek gibi belirtileri olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ?