Ekonomik durgunluğu 2018’de turizmle aşabiliriz!

2017 turizmi verileri 2016’ya göre artış kaydetmiş olsa da 2014 rakamları geçememiş kişi başı turizm geliri 705 dolardan 681 dolara düşerek en dip seviyede gerçekleşmişti. 2018 için turizm tablosu ise umut verici gözüküyor.

Habertürk Yazarı Abdurrahman Yıldırım, “Mahşerin dört atlısında durum: Konut yavaşlıyor, turizm hızlanıyor” başlıklı yazısında rezervasyonların önemine dikkat çekerek “Rezervasyonlar bu yıl gayet iyi gidiyor. Bu nedenle turistik tesislerin dolması, hatta yerli tatilcilere yer kalmayacağı bekleniyor” ifadelerini kullandı.

İşte Abdurrahman Yıldırım’ın köşe yazısındaki en çarpıcı yerler:

“Yabancıları getirmek için, döviz kurunun artmasının Türkiye’yi ucuzlatması yetmez. Turizm aynı zamanda huzur ister ve terörün olduğu yerden kaçar. 2017 yılı başından itibaren terör olaylarında sert bir düşüş meydana geldi. Bu da Batılı müşterileri yeniden Türkiye’ye yöneltiyor. Rezervasyonlar bu yıl gayet iyi gidiyor. Bu nedenle turistik tesislerin dolması, hatta yerli tatilcilere yer kalmayacağı bekleniyor. Tesislerin dolması aynı zamanda fiyatların da yükselmesi anlamına geliyor.

Turizm sektöründeki bu canlanma sadece döviz gelirinin artması değil, aynı zamanda istihdam ve büyümenin ivmelenmesi anlamına geliyor. Sektör doruk noktasına çıktığı 2015 yılında 600 bin dolayında doğrudan istihdam, 1.6 milyon da dolaylı olmak üzere 2.1 milyon istihdama ulaşmıştı. 2016 ve 2017 yıllarındaki toplam istihdam kaybı ise 400 bin kişi olarak hesaplanıyor. İşte yabancı turistin dönmesi ve otellerin yeniden dolmasıyla 40’tan fazla alt sektör de canlanacak. Turizm sektörü de kaybettiği istihdamı yeniden geri kazanırken işsizlik rakamlarının aynı oranda düşmesine yol açacak.