“Booking.com vergisini verirse kimse engellemez”

Booking.com’un Türkiye’de faaliyetlerine devam etme olasılığını değerlendiren TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, “Booking.com, Türkiye yasalarına uygun şirket kurup elde ettiği gelirin vergisini verirse, bunu kimsenin engelleme şansı yok” dedi.

Haksız rekabet nedeniyle hakkında dava açılan ve Türkiye’deki faaliyetleri durdurulan Booking.com’un yeniden hizmete girme ihtimali konusunda turizmcilerden ‘vergisini ödesin, o zaman kimse engellemez’ yorumu geldi.

Yakın zamanda söz konusu online rezervasyon portalı için konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den “Çözüme doğru gidiyoruz. Bu sezon herhalde çalışmaya başlayacaklar” haberi gelmişti.

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Ekonomi Bakanlığı’nın Booking.com ile temaslarını devam ettirdiğini belirterek, “Bu konuda bakan Bey çok net. ‘Onlar yurtiçindeki otelleri Türkiye’deki kullanıcılara satacaklarsa bu ülke içerisindeki faaliyet olacağı için ülkenin yasalarına uygun bir şirket kurmak suretiyle faaliyet yapabilirler’ görüşünü biliyoruz” dedi.

Gürcün, Booking.com’un Türkiye’de şirketi olmadığı ve elde ettiği gelirle ilgili vergi vermediği için haksız rekabetin oluştuğunu ifade ederek, Habertürk’te yer alan haberde şunları kaydetti: “Bizim davamızın konusu da buydu. Eğer Booking.com Türkiye yasalarına uygun bir şirket kurup bizim üyelerimizle eşit koşullarda elde ettiği gelirin vergisini vermek suretiyle faaliyet göstermeli, aksi halde rekabetten söz edemeyiz. Marka olarak da tabii ki güçlü olacaktır. Yasalara uygun şirket kurup Türkiye’de elde ettiği gelirin vergisini verdikten sonra kimsenin engelleme şansı yok.”