Sudan’ın yeni planı 5 milyon turist getirecek

Sudan Turizm Bakanı Muhammed Mustafa Ebu Zeyd, “Türkiye’nin Sevakin Adası’nı restore etmesi ülkeye gelen turist sayısını artıracak. Bizde turist sayısını yılda 5 milyona çıkarmak için yeni bir plan yapıyoruz” diye konuştu.

Restorasyon kararının turizm anlamında iki ülke için büyük bir adım olacağını söyleyen Ebu Zeyd, planlamalarına ilişkin ayrıntıları şimdilik gizli tutuyor.

Milliyet’te yer alan habere göre Sudan Turizm Bakanı Muhammed Mustafa Ebu Zeyd, restorasyonla birlikte Türkiye, Avrupa ve Orta Asya’dan gelen turist sayısının artacağını vurguladı.

2014 yılında Sudan’a gelen turist sayısı 683 binden 2016’da 1 milyona ulaştı. Bir zamanlar Nubye bölgesinin en önemli limanı olan Sevakin Adası’nda bulunan Osmanlı Dönemine ait önemli eserler 2011’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İNŞA VE İHYAMIZ KESİLEN SAKALI DAHA GÜR GETİRECEK!

Sudan ziyaretinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Sevakin Adası için “Aslına uygun olarak yeniden inşa ve ihya edildiğinde burayı yerle bir edenlere şu cevabı vermiş olacağız: Siz geldiniz buraları yerle bir ettiniz. Sizin o buraları yerle bir etmeniz, bizim sakalımızı tıraş etmeye benzer. Unutmayın ki biz burayı öyle bir inşa ve ihya edeceğiz ki kesilen sakal çok daha gür biter, siz bunu göreceksiniz” açıklamalarda bulunmuştu.

Yapılması planlanan restorasyon çalışmasıyla Sevakin Adası’nın önümüzdeki dönemlerde turizm cazibe merkezi haline geleceği ifade edildi.