Baksı Müzesi’ne Bakanlıktan özel ödül

Kültür ve sanat kurumu dalında Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görülen Baksı Müzesi, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Baksı’nın sanatı Anadolu’ya taşıyan, kucaklayıcı ve müzecilik için ilham veren bir örnek olmaya devam etmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her yıl Türkiye’nin kültürel mirasına ve sanat dünyasına katkı sunan duayen isimlere verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri sahiplerini buldu.

Bayburt’ta kurulu Baksı Müzesi, kültür ve sanat kurumu dalında ödüle layık görülürken Kültür ve Turizm Bakanlığı, ödülün verilme gerekçesi olarak Baksı Müzesi’nin “Çağdaş, geleneksel sanat ürünlerini kendine has mimarisi içinde, özgün bir yaklaşımla ortaya koyan yenilikçi yönü, mimari, sanatsal ve müze niteliğindeki yapılara ilham veren dinamik, öncü ve kucaklayıcı yapısı ve Anadolu’nun her köşesine sanatı ulaştırma bilinci ve gayretini” gösterdi.

“MÜZEMİZ BAYBURT İÇİN BİR ÇÖZÜM ARAYIŞIDIR”

Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştiren törende ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Koçan, ödülle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Müzemiz yoğun göç veren Bayburt’a gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır. Gelenek, gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam-beklenti ve moral unsurları ile güçlendiren bir anlayışa sahiptir. Geleneksel kültürü koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak için araştırmalar yapan Baksı, sanatı Anadolu’ya taşıyan, kucaklayıcı ve müzecilik için ilham veren bir örnek olmaya devam etmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”