Flamingoların dansı İzmirlileri hayran bıraktı

Son Güncelleme Tarihi

Her yıl düzenli olarak İzmir’in Gediz Deltası’nda bir araya gelen flamingoların kur dansı 250’yi aşkın İzmirli tarafından izlendi.

Doğa Derneği’nin çağrısı ile 25 Şubat’ta İzmir Karşıyaka’dan yola çıkan İzmirliler, başta flamingolar olmak üzere binlerce kuşu gözlemleme fırsatı buldu.

İzmir Körfez Geçiş Otobanı’nın köprüsünün geçmesi planlanan bölgede, flamingoların yaşam alanları ziyaret edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, bugün, flamingoların nesillerini sürdürmek için gerçekleştirdiği bu dansa İzmirliler olarak ilk defa tanık olduklarını söyleyerek “Binlerce flamingo İzmir’in içinde yaşıyor. Bu canlıların körfez otobanı nedeniyle büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu bir kere daha gözlemlendi” dedi.

“FLAMİNGOLARIN DANSI HİÇ BİTMEMELİ”

İzmir’in Gediz Deltası hak ettiği dünya mirası unvanını almak şöyle dursun İzmir Körfez Otobanı gibi yıkım projeleri ile karşı karşıya geldiğini söyleyen Kılıç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlardan talebimiz Gediz Deltası’nın ivedi olarak UNESCO listesine alınması ve Körfez Geçiş Otobanı Projesi’nin iptal edilmesi. Böylesine değerli bir doğal alan, hiçbir zarar gelmeden yaşatılmalı, geleceğe bir UNESCO Dünya Doğa Mirası olarak taşınmalı ve flamingoların İzmir’deki dansları hiç bitmemeli” mesajı verdi.

Gediz Deltası’nda Küçük Flamingo

Flamingolar hala tehlikede! Tartışmalar devam ediyor…