İzmir, flamingolar için ayakta!

Last Updated on 23 Kasım 2017 by Turizm Günlüğü

İzmir’in Gediz Deltası’nda uzun yıllardır yaşamlarını sürdüren Flamingoların Körfez’e yapılması planlanan Otoban Geçiş Projesi ile bir kere daha gündeme geldi. Beslenme alanlarının tam ortasında bulunan projenin kuzey köprü ayağı için yetkililer bölgenin etkilenmeyeceğini iddia etti.

Doğa Derneği ve basın mensupları kışın yaklaşması ile birlikte sayıları daha da artan İzmir’in flamingolarını yerinde ziyaret ederek Karşıyaka Güney Gediz Deltası’nda incelemelerde bulundu.

Kısa bir ziyaretin ardından bölgede binlerce flamingonun yaşadığı tüm katılımcılar tarafından belgelenirken İzmir Körfez Otobanı’nın inşa edilmesi planlanan yer ve flamingoların yaşam alanı arasındaki ilişki doğrudan gözlemlendi.

İZMİR FLAMİNGOLAR İÇİN EN ÖNEMLİ YERLERDEN BİRİSİ

15-20 bin çift flamingonun ürediği İzmir’in Gediz Deltası, bu eşsiz canlıların dünya nüfusunun yüzde 10’unu barındırıyor.

Flamingoların bu alanı seçmelerinin ana nedeni Gediz Nehri’nin İzmir Körfezi’nin içine doğru akarak eşsiz kıyı kordonları oluşturması. İzmir’in Gediz Deltası’nın bu özelliği 158 yıldır biliniyor ve bilimsel literatürde yer alıyor. İzmir Körfezi’ndeki ilk kuş araştırmaları 1859’da Alman araştırmacı Gonzenbach tarafından gerçekleştirilmişti.

GEÇMİŞ PROJELER İPTAL EDİLMİŞTİ

Cumhuriyet döneminde ise Gediz Deltası’nda üreyen kuşlar 1982 yılından bu yana çeşitli bilim insanları tarafından araştırılıyor. Elde edilen bilgiler ışığında, dönem dönem üreme ve beslenme alanlarında planlanan projeler kamu yararı ve uluslararası anlaşmalar uyarınca engellendi ve delta bugüne gelebildi.

1998 yılında flamingolar için ilk iptal edilen proje, bugün tartışılan otoban alanının sadece dört buçuk kilometre batısında konumlandırılmak istenen yeni İzmir limanıydı. Sonraki yıllarda yeniden “Yüzer Liman” olarak kamuoyuna duyurulan ve yedi kilometre batıya alınan proje, yine flamingolar ve bölgedeki diğer tüm kuş türlerini korumak adına iptal edilmişti.

DURDURULAN PROJELER SONRASI FLAMİNGO SAYISI ARTTI

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, “Gediz Deltası bugüne kadar Türkiye’nin en iyi korunan alanlarında biri. Flamingo yaşam alanlarında planlanan, çeşitli kurumlar tarafından doğaya zarar vermeyeceği iddia edilen iki liman projesi, yine bu ülkenin yöneticileri ve kamu vicdanı tarafından durduruldu. Bu projeler iptal edildikten sonra bölgedeki flamingo nüfusu azalmadı, tersine arttı. Dolayısıyla otoban projesini flamingolar ve doğa koruma açısından geçerli kılabilecek hiçbir bilimsel neden yok” dedi.

PROJEYİ PLANLAYANLARA GÖRE BURASI BOŞ BİR ARAZİ

İzmir’in Gediz Deltası binlerce canlıya yuva olmaya devam ettiğini belirten Kılıç, “Bu şehir flamingoların dünyadaki en önemli yaşam alanlarından biri. Şu an yaşamakta olduğumuz 20 yıl öncesiyle aynı tablo. Yani İzmir’in yönetimi konusunda bir kurumsal hafıza sorunu var. Yöneticiler ve kamuoyu bölgenin önemi konusunda yanlış bilgilendiriliyor. Otoban projesini planlayanlar için burası boş bir arazi. Oysa durum öyle değil. Burası binlerce kuşun, milyonlarca başka canlının yuvası, evi. Bir gün gelip sizi evinizden kovsalar ve üzerinizden otoban geçirseler, ne düşünürsünüz?” dedi.

İZMİR BU TARTIŞMA İLE 20 YIL GERİYE DÖNÜYOR

“Sonuç olarak 158 yıldır araştırılan, 20 yıldır çok sıkı korunan ve flamingolar üresin diye milyonlarca lira kaynak aktarılan İzmir’in Gediz Deltası, sanki bunların hiçbiri olmamış gibi otoban şantiyesine dönüştürülmek isteniyor” diyen Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu projenin tartışılması bile İzmir için çok büyük bir gerileme. İzmir bu tartışma ile 20 yıl geriye döndü. Dünyanın tüm şehirlerinde köprü yapabilirsiniz ancak flamingolar ile iç içe yaşama şansına yeryüzünde İzmir’den başka hiçbir şehirde sahip değilsiniz. İzmir’in karar vericilerini alanı ve flamingoları gördükten sonra hareket etmeye davet ediyoruz. Eminim ki, hiçbir mühendis, hiçbir karar verici bu bölgeyi flamingoların gözünden gördükten sonra bu projeye imza atamaz.”

“FLAMİNGOLARIN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKARAK TARTIŞALIM”

Doğa Derneği’nin, karar vericilere ve İzmir halkına bu eşsiz coğrafyayı kuşların gözünden göstermek ve bu tarihi hatadan geri döndürmek için çalıştığını kaydeden Kılıç, “Her isteyen buyursun gelsin, flamingoları yerinde görelim. Otoban projesini, bugün de olduğu gibi, bir de flamingoların gözlerinin içine bakarak tartışalım. İzmir’i yönetenleri, bu eşsiz coğrafyayı yok etmeye değil, onu bir dünya mirası olarak gelecek nesillere taşımaya davet ediyoruz” dedi.

OLUMLU KARARIN İPTALİ İSTENMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda Doğa Derneği, EGEÇEP, TMMOB ve 85 kişi İzmir Körfezi’ne yapılması planlanan otoban bağlantılı köprü projesine dava açarak çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu “olumlu” kararının iptalini istemişti.