Mersin Turizm’i anılarla anlatılacak

Last Updated on 7 Mart 2018 by Turizm Günlüğü

Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun 40’ıncı kuruluş yılı dolayısıyla Prof. Dr. Nazmi Kozak tarafından “Anılarda Mersin Turizm (1979 – 2019)” başlıklı bir kitap hazırlanıyor.

Şimdilerde Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak Turizm Fakültesi adı altında faaliyet gösteren okulun 40’ıncı kuruluş yılı önümüzdeki yıl kutlanacak.

Kısa adı “Mersin Turizm” olan okulun mezunlarından olan ve halen Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde görev yapan Prof. Dr. Nazmi Kozak, kitap projesinin ortaya çıkışını ve içeriğini şöyle açıkladı:

“Mersin Turizm, pek üzerinde durulmasa da özel bir kurum. Zira bu okul mezunu yüzlerce kişi turizm sektöründe önemli mevkiilerde görev yapıyor. Mezunlar turizm sektöründe beş yıldızlı otellerden seyahat acentelerine değin geniş bir spektrumda çalışıyor. Ek olarak, ülke içinde ve ülke dışında 200’in üzerinde Mersin Turizm mezunu akademisyen bulunuyor. Bunlardan 30 kadarı Prof. Dr. unvanına sahip. Akademisyenlerin bir bölümü ürettikleri yayınlar ve yaptıkları işler bakımından dünyada kayda değer bir ağırlığa sahipler. Mersin Turizm’in bu özelliğinin bir şekilde ön plana çıkarılması gerekiyordu. Konuyu, arkadaşlarla görüşmelerimde ortaya atmama rağmen, şimdiye kadar kimse üzerine almadı. Bu kitap bir anlamda bu “farklılığı” ortaya çıkarmayı da amaçlıyor.”

ANILARI TARİHE KAYDEDECEKLER

“Anılarda Mersin Turizm (1979 – 2019)” kitabının içeriğini hakkında bilgi veren Prof. Dr. Kozak, kitabın okulun 40 yıllık dönemi ile ilgili anıları derlemeyi planladığını belirtti.

Herkesin öğrencilik dönemi ile ilgili anıları olduğunu ve bunu her fırsatta çevresi ve arkadaşları ile paylaştığını belirten Prof. Dr. Kozak, bu kitap ile anıları kaydetmeyi planladıklarını ifade ederek anıların aynı zamanda tarih malzemesi olarak önemli olduğunu, bu kitapla anıların tarihe malzeme olarak kalacağını söyledi.

MERSİN TURİZMİ’NE AİT BİLGİLERDE YER ALACAK

Her Mersin Turizm mezunu 500 veya bin sözcükten oluşan, en fazla iki anı yazısı gönderebileceğini açıklayan Prof. Dr. Nazmi Kozak, kitapta ayrıca Mersin Turizm’in kurum tarihine ilişkin bilgilerin yer alacağı bir bölümün de yer alacağının altını çizerek mezunların görev yaptıkları yerler, belge niteliğindeki fotoğraflar gibi pek çok bilginin ve belgenin de kitapta yer almasının planlandığını sözlerine ekledi.