ÇATOD: Troia’nın gücü dünyayı heyecanlandıracak

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer

Troia’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en önemli tanıtım stratejilerinden birisi haline geldiğini belirten ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, ITB Berlin Fuarındaki yürütülen tanıtım çalışmalarının hem Alman kamuoyunda hem turizm kamuoyunda ciddi bir heyecan yaratacağını vurguladı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılı sebebiyle yarın (8 Mart) bir konferans gerçekleştirileceğini söyleyen Armağan Aydeğer, Troia Milli Parkı içerisinde farklı gezi rotalarının oluşturulduğunu aktardı.

“Troia Yılı ile birlikte bölge farklı bir yüzünü ve farklı bir gücünü tüm dünyaya anlatmış olacak” diyen Aydeğer, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünyada bilinen ikinci kültür miras değeri olan Troia’nın yanı sıra daha birçok kültür sanat etkinlikleri, tarihi değerlerimizi tanıtacak projelere devam ediliyor. Ayrıca Troia Müzesi’nde 3 bin eser bulunuyor. Bunun haricinde uygulama alanları da var. Bu nedenle derinliği olan çok zengin bir müze. Çağdaş arkeoloji müzeleri arasından en iyilerinden birisi. Çünkü rampa yapısıyla Troia’nın o 9 katmanını bir şekilde yaşayarak insanların ziyaret etmesine olanak sağlıyor. Dünyayı heyecanlandıracağı bir değer olarak görüyoruz. Ayrıca Troia Milli Parkı etrafında yaklaşık 14 cazibe merkezide gün yüzüne çıkarıldı. Öte yandan Troia Kültür Rotası’nda yer alan yürüyüş yolu turizme açılacak.