350 bin Avrupalının sağlığı Kuzey Kıbrıs güvencesinde

sağlık turizmi

Avrupa’dan Kuzey Kıbrıs’a getirilecek bütün turistlerin sağlığını garanti altına alan uluslararası anlaşma ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’nda imzalandı.

Yapılan anlaşma ile 15 farklı Avrupa ülkesinden Kuzey Kıbrıs’a getirilecek olan 350 binden fazla turistin sağlığı Yakın Doğu Üniversitesi ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastaneleri güvencesi altına alındı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre ITB Berlin Fuarı’na katılan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Savaşan’ın Kuzey Kıbrıs’a Avrupa’dan en çok turisti gönderen NTL Gurbun partnerleri başta olmak üzere diğer tur operatörleriyle turist sağlığına yönelik uluslararası anlaşmalar imzaladığı duyuruldu. Anlaşma kapsamında 15 farklı Avrupa ülkesinden 350 binden fazla turist sigortaları ile sağlık hizmeti alabilecek.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu başkanlığında gerçekleşen imza törenlerinde konuşan Dr. Ahmet Savaşan, genel olarak turistlerin destinasyon tercihlerini etkileyen unsurların doğal çevre, tarihi ve kültürel çekicilik, eğlence ve spor aktiviteleri, gezilecek alanlar, mutfak kültürü, konaklama ile alışveriş olanakları yanısıra sağlık imkanları olduğunun altını çizdi.

“EKONOMİYİ TURİZMİN KATKISIYLA BÜYÜTECEĞİZ”

YDÜ Hastanesi’nin açıldığı 2010 yılından bu yana turizm bakanları ve turizm sektörü temsilcileriyle birlikte dünyanın pek çok yerine giderek Kuzey Kıbrıs’ın imkanlarını tanıttıklarını ifade eden Dr. Ahmet Savaşan, ülkenin turistik ve insani değerlerine eklenen uluslararası sağlık hizmetlerinin katkısıyla Kuzey Kıbrıs’ın her geçen yıl daha fazla nitelikli turistler tarafından tercih edildiğini vurguladı.

Savaşan, “Bakanlığımız ve sektörümüzle birlikte çalışmaya ve ülkemize gelen turistlere ihtiyaç duymaları halinde yüksek standartta sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz. Ortak hedefimiz KKTC ekonomisini turizmin katkısıyla büyütmek ve ülkemize katma değer yaratmaktır” şeklinde konuştu.

“TURİZMDE ÇEŞİTLİLİK İÇİN ÇALIŞMALARI ARTTIRDIK”

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın çalışmaları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin destekleriyle verilen teşvikler, tur operatörlerinin aldığı önemli riskler ve bunlarla birleşen uluslararası standarttaki sağlık hizmetleri sayesinde Kuzey Kıbrıs turizminin emin adımlarla gelişmeye devam ettiğinin altını çizen Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da yaptığı konuşmada, ülke turizminin gelişmesi ve ekonominin güçlenmesi için bu alanı desteklemeye kararlı olduklarını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs’a turist gönderen bütün tur operatörlerine teşekkür eden Ataoğlu, ülkede mevcut turizm çeşitleri yanı sıra yeni alternatiflerin de gelişmesi ve turizmin bütün yıla yaygınlaşması için çalışmaların arttırılarak devam ettiğinin altını çizdi.

KUZEY KIBRIS’IN CAZİBESİ ARTIYOR

Tur operatörlerinin yöneticileri de yaptıkları konuşmalarda Kuzey Kıbrıs’ın dünyanın en güzel turistik destinasyonlarından biri olduğunu ifade ederek, verilen teşvikler yanı sıra turist sağlığı konusunda üniversite hastaneleri ve özel sağlık kuruluşlarının sunduğu uluslararası standartların ülkenin cazibesini arttırdığını ve bu sayede de daha fazla turistin Kuzey Kıbrıs’ı tercih ettiğini belirttiler.