Kadıköy’de turizm alanları rant uğruna yağmalanıyor iddiası meclise taşındı

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan

Last Updated on 17 Mart 2018 by Yaşar Çelik

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan İstanbul Kadıköy’de İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) alınan Meclis kararlarında Turizm Tesis alanı olan ve otel dışında iskan edilemez plan notu bulunan arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile palanlarının değiştiğini Meclis gündemine getirerek, “Turizm alanını yasa ve meclis kararlarına aykırı olarak bakanlık eli ile konut alanına çeviriyorlar. Bu rant uğruna turizm alanlarının yağmalanmasıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan İstanbul Kadıköy’de İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) alınan Meclis kararlarında Turizm Tesis alanı olan ve otel dışında iskan edilemez plan notu bulunan arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile palanlarının değiştiğini Meclis gündemine getirerek, “Turizm alanını yasa ve meclis kararlarına aykırı olarak bakanlık eli ile konut alanına çeviriyorlar” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan İBB ve Kadıköy Belediye Meclislerince turizm alanı olan yere bakanlık eli ile konut yapımı izni verildiği belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye soru önergesi verdi.

CHP’li Bircan turizm alanının rant uğruna feda edilmemesi gereğinin altını çizerek, “İBB Meclis kararlarında Turizm Tesis alanı olan ve otel dışında iskan edilemez plan notu bulunan arazi nasıl oluyor da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile imar değişikliğine sokuluyor. Bu rant uğruna turizm alanlarının yağmalanmasıdır” dedi.

Yurt Gazetesinde yer alan habere göre, Erdin Bircan verdiği soru önergesinin gerekçesinde çarpıcı bilgilere yer verdi. Bircan, Kadıköy Belediyesince yasadışı işlem gerekçesi ile inşaat ruhsatı düzenlenmeyen turizm tesis alanında Mesa İnşaat tarafından bağımsız bölümler oluşturularak konut olarak satışı yapıldığını kaydetti. İstanbul Kadıköy’de sürmekte olan Mesa Koz isimli proje ile ilgili Çevre ve şehircilik Bakanlığı İstanbul Şube Müdürlüğü yasa ve yönetmeliklere aykırı, İBB ve Kadıköy Belediye kararlarını hiçe sayarak konut ruhsatı verdiğini ifade eden Bircan, “İlgili firmanın 175 pafta 3162 ada 204 parselde yapımı devam eden bina meri plan şartlarında Turizm Tesis alanında kalmaktadır. Firma Kadıköy Belediyesinin vermediği ruhsatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Şube Müdürlüğüne başvurarak tadilat projesi sunmuş neticesinde 28.11.2017 tarih 2017/39 sayılı ruhsatı almıştır. Yeni alınan ruhsatta eski ruhsattan farklı olarak bağımsız bölümlerin sayıları değiştirilmiş, inşaat alanını yüz ölçümü de değişmiştir. Yasaya aykırı olarak firma otel alanını konut olarak satmaktadır” diye konuştu.

Bircan önergesinde şu sorulara yanıt aradı:

İmar planlarına aykırı bir biçimde yapımı süren inşaat ile ilgili bir işlem yapmayı düşünmekte misiniz?

Otel alanlarında bağımsız bölüm olmazken, bakanlık nasıl Turizm tesis alanına 307 bağımsız bölüm değişikliğini onaylamıştır?

Ruhsat tadilatı ile neden turizm tesis yatırımda yapılması gereken sosyal donatı alanları yapımı çıkartılmıştır?

Turizm Tesis alanı olan yer nasıl konut olarak satılabilmektedir?

Buradan konut alan şahısların mağduriyeti ne olacaktır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 1407 sayılı karar ile İBB Planlama Müdürlüğüne Ticaret Konut teklif etmiş ancak Meclis ret etmiştir. Buna rağmen Bakanlık nasıl bu ruhsat tadilatını onaylamıştır?

Tüm İBB Meclis kararlarında Turizm Tesis alanı, otel dışında iskan edilemez plan notu bulunmaktadır. Bakanlık Meclis kararlarını nasıl yok saymaktadır?

Yasa ve yönetmeliklere aykırı Bakanlık tarafından verilen ruhsat iptal edilecek midir? İhmali olan kamu görevlileri ile ilgili idari soruşturma başlatılacak mıdır?

İstanbul’da imar planlarında Turizm Tesis alanında kalmakta iken konut olarak satışı yapılan kaç proje vardır?