Nevruz’da İranlıların rotası yine Türkiye!

2017 yılında 2.5 milyon İranlı turist ağırlayan Türkiye, Nevruz Bayramı boyunca İstanbul ve Van başta olmak üzere İranlı akınına sahne oldu.

Nevruz döneminde hareketlenen İran turizm pazarıyla ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Nevruz Bayramının İranlı turist trafiğinin en fazla hızlandığı dönem olarak öne çıktığını söyledi.

Söz konusu trafiğin bu yıl Mart ayında da artarak devam edeceğini belirten Timur Bayındır, geçen yıl Mart ayı genelinde Türkiye’ye 250 bin İranlı turistin geldiğini hatırlatarak “Bunun üçte biri İstanbul’a, geri kalanı da başta Van olmak üzere diğer bölgelere geldi. Bu yıl bu sayının yüzde 10-15 civarında artmasını bekliyoruz” dedi.

Şu anda yine İstanbul ve Van’a yüksek talep olduğuna işaret eden Bayındır, “İstanbul’a Taksim ve Sultanahmet bölgesi otellerinde İranlı turistin etkisiyle yüksek doluluklara ulaşılacak. Van’da da hemen hemen otel kapasitelerinin tamamı dolacak. Ancak Antalya ve kıyı bölgelere İranlı talebinde daralma söz konusu” diye konuştu.

KİŞİ BAŞI BİN DOLAR HARCIYORLAR

İranlı turistlerin harcama düzeyinin yüksek olduğu ifade eden Bayındır, İranlı turistlerin yaptıkları geceleme sayısının ortalama altı gece ve kişi başı harcamanın da bin dolar olduğunu ifade ederek “Türkiye’i ziyaret eden yabancıların ortalama harcaması 630 dolar düzeyinde bulunuyor. Türkiye İran için öncelikli destinasyonlar arasında yer alıyor. Özellikle İstanbul, Van ve Antalya çok popüler. Bu destinasyonlar alışveriş, iş ve tatil segmentlerinde öne çıkıyor. Pazarı olumsuz etkileyebilecek herhangi bir gelişme yaşanmadığı takdirde yıl sonu itibariyle İranlı turist sayısında artış öngörüyoruz” dedi.

DEBİT İLE İRANLI TURİST DAHA ÇOK HARCAYACAK

İran turizm pazarının daha geliştirilebilmesi için önerilerde de bulunan Bayındır, şöyle konuştu:

“İran’ın bankacılık sistemi Türkiye ile uyumlu değil. Bu durum İran’dan Türkiye’ye potansiyelin altında turist gelmesine neden oluyor. Kredi kartı kullanımı olmadığı için İranlı turistler yüklü bir nakitle yolculuk etmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla gelenler de potansiyelinin altında harcama yapabiliyor. DEBİT adı verilen nakit para kartı sistemi hayata geçirilebilir. Bu sitemle DEBİT kartlarına para yükleyen İranlılar, Türkiye’deki harcamalarını bu kartla yapabilirler. İran Riyali, İran dışında konvertibl bir para olmadığı ve İran’da kredi kartı kullanımı olmadığı için İranlı turistlerin seyahatlerini önceden satın almaları gerekiyor. Bu sebeple çoğunlukla yerel acentelere başvuruyorlar”