TÜROB: İstanbul, turizmde kazanırsa Türkiye kazanır!

istanbul

Türkiye’de 2018 Şubat ayı otel dolulukları yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak gerçekleşirken Avrupa’da doluluklarda en yüksek artışı yaşayan destinasyon yüzde 35.1 artarak yüzde 65.1 ile İstanbul oldu.

Turizm tanıtımlarında İstanbul’un önemine dikkat çeken TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “İstanbul bir çok şehir için bağlantı noktası. Bu yüzden İstanbul kazanırsa Türkiye kazanır” dedi.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel’de gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın da katıldığı ‘Aylık Geleneksel Yemeği’nde konuşan Başkan Bayındır, Avrupa ülkeleri arasında, Şubat ayı doluluk oranlarında en yüksek artışı Türkiye’nin elde ettiğini söyledi.

2018 yılına umutlu başladıklarını hatırlatan Bayındır, “2018 yılının ilk üç ayını geride bıraktık. 2018, geçen iki yıla göre daha iyimser beklentilerle başladığımız bir yıl oldu. İlk üç aylık gerçekleşmelere baktığımızda da bu beklentilerin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve TÜROB Başkanı Timur Bayındır

İSTANBUL’DA DOLULUK ORANLARI YÜKSELDİ

Türkiye’nin Şubat 2018 otel doluluklarının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak kaydedildiğini açıklayan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, dünya çapında veri ve analiz şirketi STR’nin TÜROB için hazırladığı ‘Şubat 2018 Ülke Performans Raporu’nda yer alan verilerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin Şubat 2018’de ADR, yani Average Daily Rate olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 1.9 artışla 57.4 euroya yükseldi. RevPar olarak adlandırılan toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirler ise yüzde 25.9 artışla 35.9 euroya çıktı. İstanbul’un Şubat 2017’de yüzde 48.2 olan doluluk oranı, Şubat 2018’de yüzde 35.1 artarak yüzde 65.1 olarak ölçüldü. Avrupa’da doluluklarda en yüksek artışı yaşayan destinasyon İstanbul oldu. Şubat 2018’de İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedeli 68.7 euro ile 2017’ye göre yüzde 3.3 arttı. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) ise geçen yıla oranla yüzde 39.6 artış yaşandı ve 44.7 euro olarak ölçüldü.”

AVRUPA’DAN GELEN GERİ DÖNÜŞ SİNYALLERİ UMUT OLDU

“Hükümet tarafından kruvaziyer, turist geriren uçaklara verilen yakıt desteği gibi teşviklerin de, umutla başladığımız 2018 yılına pozitif yönde katkı sağlayacağına canı gönülden inanıyoruz” diyen Bayındır, şunları söyledi:

“Bu gelişmeler ışığında 2018 yılına ilişkin umutlarımızın devam ettiğini söyleyebilirim. Katıldığımız bütün büyük fuarlarda Türkiye olarak aldığımız sonuçlar da bu umutlarımızın artmasını sağlıyor. Londra, Berlin, Moskova, Tahran, Utrecht, Madrid… Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren hemen hemen tüm uluslararası fuarlarda olumlu sonuçlar aldık. Özellikle son iki yıldır gerileme yaşayan Türkiye’nin ana turizm pazarları niteliğindeki Avrupa’dan geri dönüş başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz.”

FİYATLARIN ARTIŞINI SAĞLAYACAK EN ÖNEMLİ ETKEN: KONGRE TURİZMİNİN CANLANMASI

İstanbul’a tanıtımlarda özel bir önem verilmesi gerektiği görüşünü yineleyen Bayındır, “Türkiye’nin marka şehri İstanbul’a gerek tanıtımlarda gerekse teşvik uygulamalarında özel bir önem verilmesi gerektiğini yine tekrarlıyorum. Zira İstanbul, turizmde kazanırsa bütün Türkiye kazanır. İstanbul bir çok şehir için bağlantı noktasıdır. İstanbul bir merkezdir. Herkes İstanbul’a gelir ve buradan başka yerlere geçer. Söz gelimi İstanbul çalışamıyorsa Kapadokya’nın çalışma şansı sıfırdır. Kongre turizminin yeniden canlandırılması için gereken uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesi gerekir. Fiyatlarımızın yeniden istediğimiz düzeylere gelmesinde en etkili gelişme kongre turizmi olacaktır. İstanbul otellerinde doluluklarda yükseliş başlamasına rağmen iş, toplantı ve kongre turizmi trafiğinde henüz yükseliş olmaması nedeniyle fiyat artışının önü açılamıyor. Fiyatların artışını sağlayacak en önemli etken kongre ve toplantı turizminin yeniden canlanması olur” değerlendirmesini yaptı.