Pasaport’ta yeni dönem bugün başlıyor!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce 2 Nisan’dan itibaren pasaport ve sürücü belgelerine dair işlemler yürütülecek.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce 2 Nisan’dan itibaren pasaport ve sürücü belgelerine dair işlemler yürütülecek. Buna göre vatandaşlar, pasaport, ehliyet ve kimliklerini tek bir noktadan alabilecek. Nüfus müdürlüklerine verilen fotoğraf, parmak izi ve imza, tüm işlemler için geçerli olacak.

Ayrıca 503 olan pasaport başvuru noktası 761’e, 596 olan sürücü belgesi başvuru noktası ise 680’e çıkarılacak.

Kolaylaşacak mı zorlaşacak mı?

Diken.com.tr’de yer alan habere göre, E-Nüfus Sendikası Genel Başkan Ali Kart, nüfus müdürlüklerinde personel açığı ve fiziki altyapı eksiklikleri olduğunu söyledi.

Eksikliklerin tamamlanmadan devir işleminin gerçekleştiğini dile getiren Kart, işlemlerde yetersiz altyapı ve iş yükü nedeniyle büyük sorun yaşanacağını öne sürdü.

Sendika başkanı, normal iş ve işlemlerin yanında çipli kimliğe geçilmesiyle birlikte nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Bunun yanına şimdi de pasaport ve ehliyet işlemleri ekleniyor. İlk bakışta vatandaşa tek elden işlem yapma kolaylığı gibi görülse de saatlerce sıra beklenerek yapılacak işlemden olumlu bir geri bildirim alınamayacağı aşikârdır. Vatandaşın mutlu olması bir yana şikâyetler de artacaktır.”