Sezonun ilk kruvaziyeri turistlerini getirdi

2018’i umutla açan Türk turizmi, sezonun ilk kruvaziyer gemisi Celestyal Majesty’i Ege Port Kuşadası Yolcu Limanı’nda karşıladı.

Çoğunluğu Avrupa’dan gelen 1780 turist ile limana giriş yapan Celestyal Majesty, bu sezon yapacağı 30 sefer ile yaklaşık 60 bin turisti kente taşımayı hedefliyor.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Ege Port Kuşadası Yolcu Limanı, son 2 yılda yaşanan olumsuzlukları 1780 turist getiren Celestyal Majesty adlı yolcu gemisiyle geride bıraktı.

Hürriyet’te yer alan habere göre çoğunluğu Avrupa’dan gelen turist kafilesi önce hacı olmak için ‘Meryemana’ turuna ardından Efes Antik Kent gezisine katıldı.

ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞÜN İLK SİNYALİ VERİLDİ

2018 sezonunu geleceğe dair umutla açtıklarını ve sezonun ilk gemisini karşıladıklarını belirten Ege Port Kuşadası Yolcu Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör, şu açıklamalarda bulundu:

“2016 yılı Ağustos ayı itibarıyla başlayan ve 2017 yılında devam eden gemi iptalleri ile beklentilerin çok altında kapanan kruvaziyer sezonu, 2018 yılında da eski seviyelere ulaşmayacak. 2018 yılında 140 gemi seferiyle 120 bin yolcu Kuşadası Yolcu Limanı’ndan ülkemize günübirlik olarak giriş yapacak. 2018 yılında planlı gemilere ek olarak, dünyanın en büyük firmalarından Norwegian Cruise Line ve Royal Caribbean Cruises firmasına ait iki gemi ile ikişer gemi sefer eklemiş olmasını, eski günlere dönüşün ilk sinyalleri olarak kabul edebiliriz. 2019 yılında dünyanın en büyük kruvaziyer firmalarının deneme sefer sayılarının artacağını beklemekteyiz. Norwegian Cruise Line ile Royal Caribbean Cruises firmalarının 2019 yılında toplam 8 ek seferinin gerçekleşecek olması bu konuda bizleri umutlandırıyor.”

MSC üç yıl aradan sonra Türkiye’ye geri dönüyor