THY’nin İsveç uçuşlarına neden zam geliyor?

Last Updated on 2 Nisan 2018 by Yaşar Çelik

İsveç Tüketici Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre hava kirliliği nedeniyle İsveç’teki havalimanlarından kalkan uçaklardan çevre vergisi alınacak. THY Stockholm Müdürü Bilal Arpacı da yeni düzenlemenin bilet fiyatlarına yansıdığını açıkladı.

Vergilerin uzaklığa göre alındığını söyleyen İsveç Hükümeti, bugünden itibaren kişi başına 6 ila 40 avro çevre vergisi almaya başladığını duyurdu.

Habertürk’te yer alan habere göre karbon emisyonuyla hava kirliliğine yol açan uçaklardan çevre vergisi alınacağını açıklayan İsveç Hükümeti, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere giden uçaklardan kişi başına yaklaşık 6, AB dışına ancak İsveç’e uzaklığı 6 bin kilometreyi aşmayan ülkelere giden uçaklardan kişi başına 25, 6 bin kilometreyi aşan bölgelere gidenlerden ise kişi başına 40 avro alınacağını kaydedilirken Türkiye’ye giden uçaklardan da AB ülkelerindeki gibi kişi başına 6 avroluk vergi tarifesinin uygulanacağı da söylendi.

Bunun üzerine bir açıklamada bulunan Türk Hava Yolları Stockholm Müdürü Bilal Arpacı, yeni düzenlemenin kendilerine iletildiğini ve bu aydan itibaren bu durumun bilet fiyatlarına yansıtıldığını söyledi.