Turizmin gıda israfındaki duyarlı projesi: Turuncu Bayrak!

Last Updated on 12 Nisan 2019 by Yaşar Çelik

Turizmde gıda israfına karşı geliştirilen Turuncu Bayrak Projesi, otel ve restoran işletmelerindeki gıda israfının önemli ölçüde azaltılması için sektörle ortak çalışmalara başladı.

Turuncu Bayrak uygulaması ile işletmelerin gıdaların satın alma, üretim, tüketim, değerlendirme, ayrıştırma ve geri dönüşüm süreçleri düzenlenecek. Oluşturulacak “Gıda Bankası” aracılığıyla da fazla yemekler ihtiyaç sahipleri ile buluşturulacak.

Yaşadığımız dünyada herkese yetebilecek kadar yiyecek üretilmesine karşın, her gün açlık ve açlığa bağlı sebeplerle yaklaşık 25 bin insan hayatını kaybediyor.

Yapılan araştırmalar ışığında, dünya üzerinde her 7 kişiden biri açlıkla savaşırken, gün geçtikçe büyüyen gıda israfını önlemek için alınması gereken tedbirler, birçok ülkenin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda da büyük kentlerde besin maddelerinin onda biri çöplüğe atılıyor. Oranların özellikle turizm işletmelerinin yoğun olduğu bölgelerde katlandığı görülürken turizm destinasyonlarıda ki bu durum endişe verici hale ulaştı.

Turuncu Bayrak projesi, tüketicileri ve işletme sahiplerini israfa karşı bilgilendirme maksadıyla, öncelikle turizm sektörüyle çalışmalar yapmaya başladı. Bu proje kapsamında uygulama, otel ve restoran işletmelerinde gıda israfının ciddi boyutta azaltılması amaçlanıyor.

Turuncu Bayrak Uygulaması’nın Genel Koordinatörü Ali Akgün

Turuncu Bayrak Uygulaması’nın Genel Koordinatörü Ali Akgün, projeyi şöyle anlatıyor:

“Turuncu Bayrak çatısı altında toplanacak işletmelerde; gıdaların satın alma, üretim, tüketim, değerlendirme, ayrıştırma ve geri dönüşüm süreçleri düzenleniyor ve oluşturulacak “Gıda Bankası” aracılığıyla fazla yemekler ihtiyaç sahipleri ile buluşturulması planlanıyor. Aynı zamanda gıda israfı hakkında satın alma, mutfak ve servis personellerine eğitimler aracılığıyla sertifikalar da vereceğiz. Ayrıca tesis çalışanlarının yanı sıra israfı azaltmaya yönelik tesisin misafirlerinin ilgisini çekecek bilinçlendirici görsel materyaller oteller içerisinde yer alacak.

“ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ OLAN BİR PROJE OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Proje süresince yapılacak anketler ile proje süreci takip edilerek, sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir uygulama olmasını amaçlıyoruz. Yola çıkış amacımız, Türkiye’den başlamak kaydıyla, bu projeyi uluslararası geçerliliği olan Turuncu Bayrak sertifika programı haline getirmeyi hedefliyoruz.”

Neredekal.com’un Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu

NEREDEKAL’DAN TAM DESTEK

Türkiye’de 14 bin üzerinde otel listeleyen Türk sermayeli en büyük otel arama motoru olan Neredekal.com da projeye destek verenler arasında bulunuyor.

Projeyi düzenli olarak basın bültenleriyle anlatacaklarını belirten Neredekal.com’un Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu ise “Bu projeye dahil olarak, çalışmakta olduğumuz tüm tesislere ulaşarak, her birini bilinçlendirmeyi hedefledik. Öncelikle, bu bilinçlendirme çalışmalarımızı, gerek basın iletişimimizde kullanmak kaydıyla, gerekse partner otellerimize gönderdiğimiz düzenli bültenler eşliğinde yapacağız. Zamanla otellerin katılımları sonucunda, Turuncu bayrak sayısı artmaya başladığında, gelecek yıllarda tüketiciler nezdinde de Turuncu Bayrak etiketinin, aranılan bir kriter olacağını düşünüyoruz” dedi.