Sağlık turizminde yeni gelir kapısı gülümseme turizmi

Diş Hekimi Dr. Hüseyin Uğurel

Sağlık turizmi alanında elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Türkiye, gülüşünü ve ağız yapısını dizayn ettiremek isteyen hastaların da ilk tercihleri arasında yer alıyor. Dijital Smile Dizayn adı verilen ve hastaların gülümsemesini dizayn eden teknoloji, yerli ve yabancı hastaların büyük ilgisini çekiyor.

Vien Denta diş merkezinde 5 bin hastanın gülümsemesini yeniden dizayn ettiklerini ifade eden Diş Hekimi Dr. Hüseyin Uğurel, “Özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden hastalar diş estetiği yaptırarak daha güzel bir gülüşe sahip olmak için merkezimize geliyor. İngiltere’de 15 bin TL’ye yapılan bu operasyon Türkiye’de ise 2 bin 500 TL’ye düşüyor.” dedi.

Bazı hastaların turlarla gelip hem diş tedavilerini yaptırdıklarını hem de arta kalan parayla tatil yaptıklarını anlatan Uğurel, “Hastalar merkezimize genellikle ünlülerin fotoğraflarıyla geliyor. Avrupalı hastalarımız Hollywood, Arap hastalar ise Türk ünlülere benzemek istiyor. En çok talep edilen ise Bergüzar Korel ve Kadir İnanır’ın gülüşü” ifadelerini kullandı.

AVRUPA VE ORTADOĞU’DAN TALEP ÇOK

Türkiye’nin diş tedavisi ve ağız estetiği alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığı bilgisini veren Vien Denta Genel Müdürü Dr. Hüseyin Uğurel, “Sağlık turizmi pazarı dünya genelinde 100 milyar dolara ulaşırken her yıl 200 binden fazla hasta Türkiye’yi tercih ediyor. Diş estetiği alanında teknolojik altyapı, hekim kalitesi ve fiyatlar bakımından, Avrupa’ya göre rekabetçi bir ülkeyiz. Elimizde dünya çapında en iyi gülümsemeye sahip 1000’den fazla modelin arşivi var. Bu modeller içinde hastanın yüz, diş ve dudak yapısına en uygun olanı seçip hastaya sunuyoruz. Hastanın ağız modellemesini üç boyutlu kameralar aracılığıyla çıkarıyoruz. Dijital ortamda hastaya ilk hali ve son halini gösterip onayını aldıktan sonra robotik teknolojiyi de kullanarak gülüş ve ağız estetiğini sağlıyoruz. Hastalar bazen bize ünlü sanatçıların fotoğraflarıyla geliyor. Arap ve Türk hastalar Bergüzar Korel, Tuba Büyüküstün, Kadir İnanır ve Kıvanç Tatlıtuğ’un gülümsemesine sahip olmak istiyor. İş hayatında veya sosyal ortamında daha iyi görünmek isteyen insanlar gülüşlerini ve diş estetiğini buna uygun olarak yapmak isityor. Şu ana kadar 5 binden fazla gülümseme dizayn ettik. Yurtdışından hastalarımızın büyük kısmı Avrupa ülkelerinden geliyor. İngiltere, Almanya, Fransa başı çekiyor. Ortadoğu ülkelerinde ise İran, Mısır ve Lübnan öne çıkıyor. Hastalar turlarla birlikte gelip hem tedavi hem de tatil yapıyor. Bir haftada üç seans yaparak işlem tamamlanıyor” diye konuştu.

İngiltere’de 15 bin TL’ye yapılan bu operasyon Türkiye’de ise 2 bin 500 TL’ye düşüyor.

PSİKOLOG DESTEĞİ DE VAR

Dijital Gülümseme Dizaynı sisteminde diş kenarları düzeltme, diş eti seviyelerini ayarlama, dişlerin hacimlerini dengeleme ve kırık çatlak bozuk kısımları düzeltme, renk ve ton ayarlama, dudak yapısını dengeleme gibi işlemler yapıldığı bilgisini veren Dr. Hüseyin Uğurel, “Klasik diş tedavisinin ötesine geçerek, diş estetiği ve gülüş dizaynına odaklandık. Türkiye’de ilk defa dişçi korkusuna karşı psikoanalitik diş hekimliğini uygulamaya başladık. Hasta dişçiden korkuyorsa psikologlarımız destek oluyor. Buna rağmen korku geçmezse uyutularak tedavi yapılıyor. Ayrıca alternatif tıp ve moder tıp imkanlarını bir arada kullanıyoruz. Detoks merkezimizde vücuttaki toksinleri atmak ve ağız kokusu şikayeti olanlar için özel bir alan kurduk. Porselen lamina ve yaprak porselen, İmplant gibi alanlarda çok ileri teknolojiye sahibiz” şeklinde konuştu.