Berlin havalimansız mı kalıyor?

İnşaatı uzun zamandır devam eden ve açılış tarihi altı kez ertelenen Berlin Brandenburg Havalimanı’nın geleceği yılan hikayesine döndü. Bunun yanı sıra hala faaliyet halinde olan Tegel Havalimanı’nın da yıkılması planlanıyor.

Bu iki havalimanının ne olacağı belirsizken Avrupa’nın en büyük başkentlerinden Berlin’in de havalimansız kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu görüldü.

Ensonhaber.com’da yer alan habere göre 2012 yılında hizmete sokulması planlanan, ancak bir türlü açılamayan Berlin Brandenburg Havalimanı, 10 yıldır inşaat halinde. Açılışı geçtiğimiz Kasım ayında 6’ıncı kez ertelenen havalimanı için son olarak 2020 tarihi verilirken Tegel Havalimanı’nın da yıkılması planlanıyor.

Berlin’i havalimansız bırakma tehlikesinin esas kaynağı faaliyet gösteren Tegel Havalimanı olması. 2019 yılında, ikinci bir açıklama gelmediği sürece kesin olarak yıkımı gerçekleştirilecek olan Tegel’den yaklaşık 6 ay sonra açılması planlanan Brandenburg, Berlin’i bir süre havaalansız bırakacak.

Konuya ilişkin bir girişimde bulunmayan hükümet ise Berlin’i havaalansız kalma tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak. Açıklamada bulunan Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer da “Bu konu hakkında bir girişimde bulunulmazsa Berlin 2019 sonunda havalimansız kalabilir” dedi.