Turizmcilerden döviz kuruna çapa!

Last Updated on 16 Nisan 2018 by Turizm Günlüğü

Turizmciler yükselen döviz kurlarının ardından tüketicileri tatil almaya teşvik etmek için ‘çapa’ uygulamasına geçti. Döviz kurları oynak olduğu için yurtdışında tatil yapmak isteyenlerin tereddüte düştüğünü belirten Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Geçmişte devletin yaptığı gibi dövize çapa yapıyoruz. Dövizi durduruyoruz” dedi.

En son 3 günlük kampanya gerçekleştiren Prontotour, euro kurunun 15 kuruş altında satış yaparak gelen talepleri 2 kat arttırdı.

Hürriyet’te yer alan habere göre yurtdışına tur düzenleyen turizm şirketleri tüketicilerin yükselen döviz kurlarından daha az etkilenmesi için geçmişte devletin yaptığı gibi dövize çapa yapmaya başladı.

Kampanyaların dönemlik olarak yapıldığına dikkat çeken Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, döviz kurlarının çok oynak olduğu dönemlerde bu yöntemi uyguladıklarına dikkat çekerek konuyla ilgili şunları söyledi:

“DÖVİZE AĞIRLIĞIMIZI KOYUYORUZ”

“Döviz kurları oynak olduğu için yurtdışında tatil yapmak isteyenler tereddüte düşüyordu.‘İnsanlar acaba kurlar geri gelir mi, daha sonra mı tatili satın alsak’ diye düşünüyordu. Biz de bu dönemlerde geçmişte devletin yaptığı gibi dövize çapa yapıyoruz. Yani dövizi durduruyoruz. Bu çapa ile dövizin oynak dönemlerinde daha stabil hale geliyoruz. En son dövizdeki oynaklığı engellemek için 3 günlük kampanya yaptık. ‘Dövize ağırlığımızı koyuyoruz’ dedik. Euro kurunun 15 kuruş altında satış yaptık. Gelen talep bir anda 2 kat arttı. Zaten insanlar yurtdışı turunu bir anda satın almıyor. 1-2 hafta inceliyor. Kampanyaya denk gelince de tatillerini satın alıyorlar. Uygun kurdan rezervasyon yapıyorlar. Bu uygulamayı dönem dönem tekrarlıyoruz.”

TATİLE ÇIKACAKLARA 100 BİN LİRALIK KATKI

Sektör için kâr marjının düşük olduğu bu yöntemi çok uzun süreli yapamadıklarını da ifade eden Onaran, gerçekleştirdikleri 3 günlük kampanyanın şirketlerine olan maliyetinin 100 bin lira olduğunu söyleyerek “Yani 100 bin liralık katkı verdik tatile çıkacaklara. Şirket olarak sene sonu kâr hedefimiz yüzde 2-3 seviyelerinde. Böyle olduğu için de çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bizim isteğimiz de kurların bir yerde durması. Ülkede enflasyon varken dövizin yukarı yönlü olması da şaşırtmaz. Döviz kurlarındaki yüksek oynamalar satışlara anında etki ediyor. Yüzde 20 varan düşüşler oluyor. Çünkü tüketici beklemeye geçiyor. Şirket olarak bu yıl yüzde 20 büyümeyi hedefi koymuştuk. Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 büyüdük. Ancak mart ayında döviz kurlarında yaşanan oynaklığın ardından büyüme oranlarımızı yüzde 7-8’lere düştü. Ocak ayındaki kurlar devam etseydi yüzde 20-30 büyüme yakalayabilirdik” dedi.

YURT DIŞI TATİLLERİNİ DAHA UYGUNA YAKALIYORLAR

Geçmiş yıllara göre Türkiye’den tatile yurtdışına tatile çıkanların daha uygun fiyatlar yakalayabildiğine dikkat çeken Onaran, Türk tatilcinin yurtdışı tatilinde erken rezervasyonda İtalyanlardan daha iyi bir noktada oluğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bir Kuzey Avrupa ülkesi kadar olmasak da iyi durumdayız. Bugünden 8 ay sonrasına tatil satın almak mümkün. Fiyatlar da çok daha makul oluyor. Belirli büyüklükteki tur operatörlerinde gerçekten erken rezervasyon indirimlerinden faydalanılabiliyor. Bazı firmalar ‘1000 Euro değil 500 Euro’ diye satışa çıkıyor. Ancak söz konusu tur hiç 1000 Euro’dan satılmadı ki. Prontotour zaten onu 599 Euro’ya satıyordu. İnsanların kandırılması engellenmeli. Biz de yazıyoruz bazen 699 Euro değil 499 Euro diyoruz. Ama biz o turu 699 Euro’ya zaten sattık. Benim ispatım da var. Hiç 1000 Euro olmamış tura 500 Euro demek insanları kandırmaktır”