Turizm meslek örgütleri ‘tek çatı’ altında birleşti

Turizm sektörünü temsil eden dokuz meslek birliği tek çatı altında birleşti.

Turizm sektöründe yıllardır arzulanan ‘güç birliği’ sonunda hayata geçti. Sektörü temsil eden dokuz meslek birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Turizm İstişare Kurulu (TİK) adı altında biraraya geldi. Birliğin protokolüne imza atan meslek örgütü başkanları, ‘artık daha güçlüyüz’ mesajı verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm sektörünü temsil eden dokuz meslek birliğiyle biraraya gelerek Turizm İstişare Kurulu’nu (TİK) kurdu. TİK’in hayata geçmesine ilişkin protokol, Bakan Numan Kurtulumuş’un öncülüğünde gerçekleşen törenle Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda imzalandı.

TİK’in kuruluş protokolü imza töreninde; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmecileri Derneği (TÖSHİD), Turist Rehberleri Birliği(TUREB), Deniz Turizmi Birliği(DTB), Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) gibi sektöre yön veren kurumların başkanları biraraya geldi.

Dünya Turizm Örgütü’nün “Turizmde Global Etik İlkeler Bildirgesi”ni benimseyen Kurul, turizm sektörünün sürdürülebilir gelişimi ve istikrarlı büyümesi için bir turizm master planının oluşturulmasına öncülük etmek, Türkiye markasını güçlendirmek, yurt içinde ve yurt dışında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini birlikte gerçekleştirmek, turizmi, ekonominin verimli bir sektörü haline getirecek politikalar üretmek, turizmin ülke ekonomisi, bölgesel kalkınma, toplam refaha olan katkısını arttırmak gibi hedeflere odaklanacak.