Türkiye’nin 15. Cittaslow’una yeni imar planları

5 Mart 2018 tarihinde ‘Cittaslow’ yani ‘Sakin Şehir’unvanını alan Bolu’nun Mudurnu ilçesi İmpo İmar’ın hazırladığı yeni imar planlarıyla gelişimini sürdürmeyi hedefliyor.

Ayrıca İller Bankası tarafından onaylanan planlar, kentin ‘Sürdürülebilir ve sakin bir yaşam ile kolay bir ulaşım ağına sahip olma’ kimliğini de korumasını sağlayacak.

Türkiye’de Cittaslow- Sakin Şehir unvanıyla birlikte anılan kent sayısı 15’e yükselirken, Mudurnu ilçesinde yeni imar planları da hazırlandı.

Konuyla ilgili bilgi veren İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, ekip olarak bir başka yavaş kent olan Kırklareli-Vize için de imar planlaması çalışması yaptıklarını, İller Bankası’ndan ihale ile alınan bu planlama çalışmasının halen sürdüğünü söyledi.

Hüseyin Oflaz, günümüzün modern cennetleri olarak tabir edilen yavaş kentler konusunda hayati önem taşıyan imar planlarına iki kentte birden imza atmanın yine İmpo İmar’ın gurur kaynakları arasında yer aldığını ifade etti. (Kırklareli’nin Vize ilçesi 2 Haziran 2012 tarihinde yavaş kent ilan edilmişti.)

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz

CİTTASLOW UNVANI İÇİN 70 KRİTER ŞARTI

Bir kentin yavaş kent – sakin şehir (Cittaslow) ilan edilmesi için 70 ayrı kriteri taşıması gerektiğini, ancak ondan sonra başvurusunu yapabildiğini hatırlatan Hüseyin Oflaz, “Bu kriterleri dünyada 209 kent sağlayabildi. Bu kentlerden 15’inin Türkiye’de bulunması sevindirici bir gelişme. Ancak iş, yavaş kent ilan edilmekle bitmiyor. Bu özelliğin korunması, sürdürülebilmesi, gelişimin ve hayata ilişkin yapılanmanın bu vasıflara göre gerçekleştirilebilmesi de önemli. İşte bu noktada imar planları ortaya çıkıyor. Çevre, alt yapı, kentsel yaşam, hatta turizm politikaları gibi imar planlamalarını da ilgilendiren bir çok yaklaşımın yeni baştan kurgulanması gerekiyor. Ekibimiz her iş ve projede olduğu gibi Vize ve Mudurnu’da planlamaları yaparken, kentlerin dokusuna hassas yaklaşımlar göstererek işlerini gerçekleştiriyor” yorumunu yaptı.

YETKİLİLERDEN TAM NOT

Büyük şehirlerin karmaşa ve gürültüsünden bunalanlar, kaplıcaların şifasından yararlanmak, inanç turizmine hizmet veren birimlerini ziyaret etmek, tarihi evlerin sedirlerinde çayını yudumlamak isteyenler için, mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak tanımlanan Mudurnu, Mudurnu Kültürel Miras Alan Yönetimi ve belediyesinin yoğun çalışmaları neticesinde 5 Mart tarihinde yavaş kent unvanını almıştı.

Sakin şehir turizmine yeni bir durak daha