Marriott Otel Grubu’dan büyük satın alma

İki yıl önce Sheraton otelleriyle bilinen Starwood’u 12 milyar dolara satın alan Marriott Otel Grubu, şimdide ILG’yı 4.7 milyar dolar karşılığında satın alarak dünyanın en büyük tatil köyü markasını yaratmaya hazırlanıyor.

Büyük yapıları böylece bünyesine katan Marriott, toplamda 108 tesise ulaşarak rakiplerini geçmeyi hedefliyor.

Habertürk’ten Alper Öcal’ın haberine göre Marriott Otel Grubu, Hyatt, Sheraton Vacation Club, Westin gibi dev markaları bünyesinde bulunduran ILG’yi yaklaşık 4.7 milyar dolar değerinde hisse senedi ve nakit karşılığında satın aldı.

İki dev marka arasında yapılan anlaşmaya göre her bir ILG hissesi için 14.75 dolar ve 0.165 Marriott hissesi verilecek. İki yıl içerisinde 75 milyon dolar tasarruf belirlenirken yeni oluşacak grubun toplam yıllık geliri 2.9 milyar dolar olarak hesaplandı.

Anlaşma için açıklamalarda bulunan Marriott CEO’su Steve Weisz “Üst düzey markalarla sektörde emsalsiz bir portfolyo sahibi olacağız” derken ILG CEO’su Craig Nash ise “Stratejik gerekçe açık. Birbirini tamamlayan iki üst düzeyi bir araya getirerek endüstri lideri yaratmak” ifadelerini kullandı.