Türkiye’nin ilk Arapça gezi ve yaşam dergisi: Alwali

Türkiye ile Orta Doğu arasında hem ekonomik hem de kültürel anlamdaki eksikliği gidermek amacıyla yola çıkan ilk Arapça gezi, yaşam ve ekonomi dergisi Alwali, 22 ülkeye 100 bin adet basımla yayın hayatına başlıyor.

Türkiye’den Orta Doğu’ya yayın yapan Alwali, “Türkiye’den Orta Doğu’ya açılan pencere” sloganıyla iki coğrafya arasında bir köprü kurmayı hedefliyor.

İki ülke arasında hem ekonomik hem de kültürel anlamda kılavuz olma misyonu üstlenen dergi, bu alandaki boşluğu doldurmak için çalışmalarına başladı.

Alanında ilk olma özelliği taşıyan Alwali sadece basılı mecrada değil internet sitesi, tablet ve telefon uygulamalarıyla dijital her platformda Arapça ve Türkçe olarak yer alacak. 22 ülkeye 100 bin adet basımla ücretsiz dağıtım gerçekleştirilen Alwali; Arap yatırımcılara, tur şirketlerine, havalimanlarına, otellere, alışveriş merkezlerine, uluslararası fuarlara kadar birçok noktada okurlarla buluşarak seyahat ve yaşam haberleri, özel röportajlarıyla yayın hayatını sürdürecek.

San360 Medya bünyesinde çıkan derginin İmtiyaz Sahibi Necmettin Sancak. Genel Yayın Yönetmenliğini ise Muhammed Arif İncegül üstleniyor. Derginin mutfağında ise alanında uzman kalemlerin bulunduğu 30 kişilik bir ekip yer alıyor.

Alwali Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Arif İncegül

“YATIRIMCILARA KILAVUZLUK EDECEĞİZ”

Alwali’nin Türk ve Arap ilişkilerinde yeni bir yeni bir pencere açmak, yeni bir platform olmak istediğini aktaran Alwali Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Arif İncegül, Türkiye’de ve bölgede farklı sektörlerden yatırımcıları bir araya getirecek organizasyonlar düzenleyerek yeni bir sinerji oluşturmayı hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Bir yandan hem Türkiye’deki hem de bölgedeki gezi destinasyonlarını, kültür değerlerini, alışverişten modaya, doğa ve sağlık turizminden kültür-sanata kadar her kesime hitap edecek konuları işleyeceğiz. Diğer yandan hem ülkemizdeki hem de bölgedeki yatırımcılara kılavuzluk edeceğiz. Arap yatırımcıların Türkiye’de hangi desteklerden faydalanabileceğini, hangi alanlarda yatırım yapabileceğine dair kılavuzluk edeceğiz. Aynı zamanda Türk yatırımcıları da bölge hakkında bilgilendireceğiz. Asıl hedefimiz ise karşılıklı olarak yatırımcıları bir araya getirmek, yeni işbirliklerine ön ayak olmak. Alwali olarak bir bakıma Sivil Toplum Kuruluşu misyonu üstlenmiş durumdayız. Türkiye’nin hem ekonomi alanında hem de turizmde büyük hedefleri var. Alwali, ülkemizin bu hedeflerine ulaşması için önemli adımlardan biri olacak.”

ALWALİ’NİN İLK SAYISINDA YOK YOK!

Dergi ilk sayısında mekan bölümünde dünyanın göz bebeği olan İstanbul’a odaklanıyor. Arap coğrafyasındaki eşsiz güzellikleri de paylaşacak olan Alwali, okurlarını bir yabancının gözünden Kahire sokaklarında, Petra’nın muhteşem atmosferinde dolaştırıyor.

Ayrıca Ümmü Gülsüm’ün hatıralarıyla müzik severleri yeniden buluşturuyor. Magazin bölümünde ise okurlar, alışverişten modaya, mimariden kültür sanata kadar birçok konuyu bulabilecek.

İlk sayıda Türkiye’nin dünyaca ünlü mimarı Emre Arolat, Orta Doğu’da yıldızı yükselen modacı Özgür Masur ve Arap müzik dinleyicisinin en sevdiği gruplardan Taksim Trio röportajları yer alıyor.

Hayat bölümünde ise Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile yapılan röportaj, Türkiye’nin değeri İstanbul’un Yeni Havalimanı dosyası ve Türkiye’de gayrimenkulde değeri artan şehirler konusu yer alıyor.

Ayrıca son yıllarda Orta Doğu’nun adeta sağlık merkezi haline gelen Türkiye’deki sağlık turizmiyle ilgili derinlemesine bir analiz de bulunuyor.