“Erdoğan ve Putin her an ‘Vizeleri kaldıralım’ diyebilir”

Rusya ile Türkiye arasında son dönemin en konuşulur olan vize konusunu katıldığı bir televizyon programında değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya ile vizeleri kaldıracağız. Daha sonra da pasaportsuz seyahat görüşmelerine tekrar başlayacağız” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin’in bir telefon görüşmesi yaparak ya da ilk bir araya geldikleri zaman ‘Hadi vizeleri kaldıralım’ diyebileceğinin altını çizdi.

Hafta sonu CNN Türk ekranlarında canlı yayına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin gündemini değerlendirerek bazı siyasi ilişkiler için (ABD ile S-400) “Biz ilişkileri düzeltmeye çalışırken böyle adımlar atarlarsa Türkiye’den karşılığını mutlaka alırlar. Bize olumsuz adım atarlarsa biz de cevabını veririz. Artık eski Türkiye yok bunu herkesin görmesi lazım” yorumunda bulundu.

Öte yandan vize konusunu da değerlendiren Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna ile pasaportsuz seyahat uygulamasının başladığını ve iki sene içinde bu ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 80 arttığını dile getirerek Rusya ile de vizesiz ve pasaportsuz seyahat için görüşmelere başlayacaklarını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile en son görüşmelerini hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Rusya ile vizeleri kaldıracağız. Daha sonra da pasaportsuz seyahat görüşmelerine tekrar başlayacağız. Kimliklerde çipler var. Kimlik bilgileri orada var. Havaalanına bu cihazların konulması yeterli. Bu sene olmaz. Önce vizeleri kısmen kaldırmaya çalışacağız. Resmi ve hizmet pasaportlarına kaldırmayı önerdi Ruslar. Kısmen de olsa vizeler kalkar. Belki yıl sonuna doğru bakarsınız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya lideri Vladimir Putin bir telefon görüşmesi yapar ya da ilk bir araya geldikleri zaman ‘Hadi vizeleri kaldıralım’ derler. Bugüne kadar her iki lider böyle çok adımlar attılar. Biz de bunları uyguladık. Ama önce vizeleri bir kaldıralım sonra kimlikle geliş gidişler nasıl olacak bunları görüşürüz.”

Rusya’dan vize muafiyeti için ‘terör’ açıklaması