Cornelia Otelleri, 2018’de Avrupa ülkelerinden yüzde 20 artış bekliyor

Cornelia Diamond Golf Resort Spa

Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve Cornelia De Luxe Resort Otelleri, 2017’de yaşadığı sıkıntıları geride bırakarak 2018 sezonuna iyi bir başlangıç yaptı. Yoğun reklam ve tanıtım çalışmalarının meyvelerini almaya başlayan Cornelia Otelleri, Rusya ve Almanya pazarından geri dönüşlerin olumlu olduğunu açıkladı.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya ve Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin, 2018’deki faaliyetleri sonucu Almanya rezervasyonlarında 2017’ye göre yüzde 20 artış kaydederek Antalya ve Belek bölgesinin geçmiş sezonda yaşadığı turizm kaybını böylece kapattıklarını söylediler.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve Cornelia De Luxe Resort Otel olarak 2018’e büyük bir ivmeyle girdiklerini kaydeden Zafer Alkaya ve Ali Şahin, Antalya ve Belek Bölgesi turizminin gelişim aşamalarını bugün Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirdikleri basın toplantısında anlattılar.

Düzenlenen basın toplantısında ilk sözü alan Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, daha olumlu veriler ışığında yeni sezona girdiklerini kaydederek şu açıklamalarda bulundu:

Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin ve Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya

RUS TURİST SAYISI 4 MİLYONU GEÇECEK

“Geçtiğimiz yıllarda bir takım olumsuz tabloları yaşamak zorunda kaldık. Sektörde toparlanma yılı olarak adlandırdığımız 2017 senesi 2018 için bize umut ışığı oldu. Doğru sonuçlara ulaşabilmemiz için 2014 yılından itibaren bir değerlendirme yapmak daha faydalı olacaktır. 2014 yılında büyük bir ivme kaydeden Türk ve Antalya turizmi 2015’de Rusya’da yaşanan ekonomik krizden dolayı Rus turist sayısının düşmesine neden oldu (3 milyon 400 bin’den 2 Milyon 800 binlere düştü). Ardından 2016 yılında yaşanan uçak krizi sektörümüzü tamamen durma noktasına getirdi. 2017 yılı ise turizm için rehabilitasyon yılıydı diyebiliriz ve Rus turist sayısı yeniden 3 milyon 715 bine çıktı. Düşen gelirlerin yükselmesi ve turist sayısının artması bizi güçlendirmeye başladı. Şimdi 2018 için çok daha umutluyuz. Umudumuzu hiçbir zaman yitirmeyeceğiz. Bu yıl Rus turist sayısının 4 milyonu geçmesini bekliyoruz.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya

“TURİSTLERE RAKİPLERİMİZİN BAKMADIĞI BİR GÖZLE BAKIYORUZ”

Turizmde sadece turist sayısına bakmak Türk turizmini yükseltmez. Fiyatlardaki düzelmeyle birlikte koyduğumuz hedefler gerçekleşebilir. Hak ettiğimiz değerde hem ülkemizi hem de tesislerimizi pazarlamamız gerekiyor. Biz Cornelia Otelleri olarak hem turist sayısı hem de turizmin daha iyi noktaya gelmesi için çok çalışıyoruz. Dünyanın her yerinde ülkemizin ve markamızın bayrağını dalgalandırıyoruz. Operesyonel ve turizm parametremiz açısından duruşumuz çok net, bunu bozmayacağız. Ülkemizde bulunan her sektörden insan Türkiye’yi dünyada 6. ülke konumuna getirdi. Turistlerin gözlerinin içine bakıyoruz. Rakiplerimizin bakmadığı bir gözle bakıyoruz. Mekanik bir servis anlayışı yerine gönülden servis anlayışımız var. Gönül servisi en ciddi anlamda Türkiye’de var. Tabii bu yetmiyor. Ülke olarak imajımızı güçlendirmemiz şart. Rakipler zorlu. Bu dediğimiz yönleri başarırsak Türkiye’nin yükselmesinin önünde hiçbir engel yok.”

TANITIM ÇALIŞMALARI AVRUPA PAZARINDA YÜZDE 20 ARTIŞ YAŞATTI

Cornelia Otelleri; 2016-2017’de Avrupa pazarında özellikle Antalya’ya 3,5-4 milyon civarında turist gönderen Almanya’da ki kaybı, 2018’de yoğun reklam kampanyası ile olumlu pozisyona çevirmeyi başardı. Avrupa pazarından yüzde 20 rezervasyon artışı kaydettiklerini de dile getiren Zafer Alkaya, “Avrupa ülkelerine yönelik yaptığımız yoğun tanıtım çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. İngiltere pazarında hiç kayıp yaşamazken, her yıl ortalama yüzde 10-12 arasında artış kaydettik. Almanya, Belçika, Hollanda, Benelüks ülkeleri gibi Avrupa ülkelerinden de 2018 için yüzde 20 artışa ulaştık.

HEDEF: RUSYA’DAN 5 MİLYON, UKRAYNA’DAN 2 MİLYON TURİST

Rakamları vermek gerekirse Almanya, 2016 yılında 3 milyon turist sayısına ulaştı Antalya’da. Biz, 2017’de 5 milyon hedeflerken, dramatik nedenlerle ve kesinlikle Türkiye’ye de haksızlık yaparak, Almanya pazarı 1 milyon 658 bine düştü. Rusya 2014 3.5 milyon. 2015’de bu rakam 2 milyon 800 bin, 2016; 486 bin. 2017’de 3 milyon 715 bine çıkmış. 2018 hedef 5 milyon. Almanya, 2014 2 milyon 800 bin, 2015 3 milyon olmuş. 2016, 1 milyon 970 bine düşmüş. 2017’de 1 milyon 658 bin. Ukrayna; 2014 284 binken 2017 de 1 milyona yaklaşmış. 2018 hedef 2 milyon.

“ORTA DOĞU PAZARINDA SEÇİCİYİZ”

Öte yandan Orta Doğu pazarı çok ciddi yükselişte ve özellikle Avrupa pazarındaki kayıplar düşünüldüğünde, alternatif pazar oluşturdu bizim için. Biz Cornelia Grubu olarak Orta Doğu’da seçici davranıyoruz. Özellikle, lüks segment ürünleri olan, suitleri, Villaları tercih eden Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Libya gibi ülkelerde pazarımızı genişletiyoruz. Orta Doğu pazarında, 2018’de yüzde 30 pazar artışımız var.

İDDİA EDİYORUZ: TÜRKİYE DÜNYANIN EN İYİ SERVİSİNİ VEREN ÜLKE!

Cornelia Otelleri’nin, Hindistan, Çin, Japonya, Afrika gibi pazarlarda da ciddi tanıtımlar yaptığını söyleyen Zafer Alkaya, “Biz Cornelia olarak her yere gidiyoruz. Duruşumuzdan asla taviz vermiyoruz. Bu sıkıntılı günler bitecek ama biz duruşumuzu bozmayacağız. Türk turizmi 30 senede dünya 6’ncısı olarak büyük bir başarı hikayesine imza attı. Biz yine iddia ediyoruz; Türkiye dünyanın en iyi servisini veren ülke. Bir takım engelleri aşmamız lazım. Turizmciler siyasi gelişmelere takılmıyor. Almanya 5 milyon psikolojik sınırını zorladı hep. Neden 6-7 milyon olmasın diye düşünüyorduk. Ruslar artık dünyanın her yerine gitmeye başladılar. Antalya 5 milyon Rus bekliyor bu sene. Almanya, Antalya için önemli bir pazar, neden 7 milyon, 8 milyon olmasın. Bizim, öncelikle, bir bütün olarak hareket etmemiz ve ülke imajımızı güçlendirmemiz lazım. Karşımızda, İspanya gibi, Yunanistan gibi, Portekiz gibi ciddi rakipler var. Turizme 12 ay olarak bakmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin

“ANTALYA TURİZMİNİ HAK ETTİĞİ FİYATTAN SATMALIYIZ”

Zafer Alkaya’nın ardından sözü alan Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin ise Antalya’da ki 5 yıldızlı tesislerin sunduğu ürün kalitesi, servis kalitesi ve hizmet kalitesi düşünüldüğünde hak ettiği fiyatlarla satılmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Belek’te, 2014 yılında 200-240 dolar civarında oda satarken, 2017’de 100 dolara kadar düşenler oldu. Biz Cornelia Otelleri olarak fiyat kırmadık. Tesislerin büyük oranda bunu yapması gerekiyor. Ancak o zaman Antalya turizmini hak ettiği fiyattan satabiliriz.

PAZARLARDA CİDDİ ORANDA ARTIŞ VAR

Ocak-Nisan dönemine bakıldığında geçen seneye göre düşen ilk 30 pazarda iki pazar var, birisi İran, birisi İsrail. Diğer kalan bütün pazarlar çok ciddi bir şekilde artış göstermekte. Ocak – Nisan arasında örneğin Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı geçen seneye göre yüzde 62’lik bir artış gösterdi. Almanya pazarı, geçen seneye göre yine Ocak-Nisan arasında yüzde 5’lik bir artış gösterdi. Hollanda pazarı keza, şu ana kadar 19 bin 714 artış gösterdi Nisan sonuna kadar. Bu da geçen seneye göre yüzde 50’lik bir artış. İngiltere’de şu ana kadar 10 bin fazla tatilci gelmiş, ki İngiltere’de de yüzde 20’lik bir artış. Bu rakamlar çok önemli, çünkü verdiğim rakamlar kış diye saydığımız, turizm dışı dönemi kapsıyor. Bu da, 2018 için fikir veriyor. 2018’de bütün pazarlarda yüzde 15 ila yüzde 25 arasında artış olacağını ön görebiliyoruz.”

GOLF TURİZMİ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin, 2017’de golf turizminde İngiltere pazarı dışında Avrupa’nın büyük oranda düştüğünü söyledi. Golf Turizmi için 2018’e yönelik olumlu sinyaller aldıklarını açıklayan Ali Şahin; “Golf, turizmi 12 ay yapmak isteyenler için çok önemli. Golf Turisti Belek bölgesi içinde Türkiye içinde çok önemli çünkü Golf turisti, yüksek para harcayan bir turist profili. Bizim de Cornelia Olarak, dünyaca ünlü golf oyuncusu Nick Faldo tarafından dizayn edilmiş bir golf sahamız var. Golf açısından 2018’in yeniden yükseliş yılı olacağını, 2019’da ise eskisi gibi yüksek rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum. 2015 yılında 55 bin round, yani yaklaşık 13 bin golfcü sahamızda golf oynamış. 2017’de bu rakam 3000’lere kadar düştü. 2018 için tekrar artışlarımız başladı ve yıl sonu itibarıyle 43 bin round civarında oyun alacağız. Bu da geçen seneye göre %25 bir artış olacak. 2014-2015 yılları golfde yükselişte olduğumuz en iyi yıllarımızdı. Bu düşüşte en önemli sebep, Almanya maalesef. Almanya’nı A Plus turisti, siyasi sebeplerle hareket edebiliyor. İngiltere Pazarı, siyasi gelişmelerden etkilenmiyor. İyi saha, iyi hizmet ve iyi sunuma bakıyorlar. Bizim iklim koşullarımız, Sonbahar-Kış aylarında golf oynamak için çok ideal bir imkan sunuyor. Golf sahalarımız zaten mükemmel” dedi.

Avrupa’da ki birçok otelde sabah 7’den önce kahvaltı sunulmadığının altını çizen Ali Şahin; “Biz, Cornelia grubu olarak kahvaltımızı golf oyuncularına göre düzenliyor ve sabah çok erken başlıyoruz. Bu, golf pazarı için çok önemli. Golf oyuncusu, Avrupa’da bir golf sahasından diğerine gitmek için en az bir iki saat seyahat etmek zorunda. Biz de, bütün golf sahaları birbirine çok yakın” şeklinde konuştu.

2015’de Antalya’da bin 500 takımın kamp yaptığını söyleyen Ali Şahin, “Örneğin, bizde CSKA Moskova, Rusya Milli Takimi, Avrupa’dan Nürnberg, Eindhoven gibi çok önemli takımlar kamp yapıyorlardı. Her iki tesiste toplam 3 tane Futbol sahamız var. Her iki otelimizde de ortalama 25 takımı kampta ağırlıyorduk. Avrupa ve Rusya ile yaşanan sıkıntılardan dolayı, Futbol turizminde de önemli kayıplar yaşadık ama 2018 itibarıyle, futbol turizminde de yükselişe geçtik. Bu yıl sonuna kadar, yine 24-25 takım misafir edeceğiz gibi görünüyor” dedi.

Cornelia De Luxe Resort Otel

CORNELIA BU YIL TUI’NIN 500 ACENTESİNİ MİSAFİR EDECEK

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Otel Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Cornelia grubu olarak, iyi işler yaptığımıza ve Antalya’yı, Türkiye’yi başarıyla temsil ettiğimize inanıyoruz. Dünyada çok önemli turizm ödülleri aldık geçen yıl ve bu yıl Turizm açısından çok önemli bir ödüldür Conde Nast Johansens ödülü. Bu ödülü, dünyada çok az otel sahip olabiliyor. Ödül kapsamında bizi kapak yaptılar. Cornelia’nın bu şekilde anılması ve dünya turizm temsilcilerine tanıtılması bizim için çok büyük bir onurdur. Bu yıl Kasım’ın son haftasında Avrupa’nın en büyük ve en güçlü Tur Operatörü TUI’nin 500 acentesini Cornelia Diamond Golf Resort Spa otelimizde misafir edeceğiz. Avrupa’nın en önemli 500 acentesinin üst düzey yöneticileri, Cornelia’da dolayısıyla, Belek ve Antalya bölgesinde kalacak. Bu Antalya ve Türkiye’nin Avrupa’da işleri düzeltmesi ve Türkiye’nin tercih edilmesi açısından çok önemli bir organizasyon ve biz Cornelia olarak bu bütçeyi ülkemiz için seve seve ayırdık” dedi.

2017’de dış turizmde ilk 4 ayın kurtarıcısı Rusya, Kazakistan, Romanya ve İsrail oldu. Cornelia Otelleri, geçtiğimiz yıllarda 1 milyondan 50 binlere düşen Ukrayna pazarının da yeniden hareketlilik yaşanmaya başladığının altını çizdi. Yerli turizmde ise erken rezervasyon kampanyaları sonuçları turizmcileri mutlu etti.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Antalya, Türkiye servis kalitesi olarak, hizmet kalitesi olarak belki de dünyanın birincisiyiz. Bakın meseli, Avrupalı turist büyük ölçülde maalesef bizim yerimize rakiplerimizi tercih etti, İspanya başta olmak üzere. Portekiz, Yunanistan gibi bu sıralama gidiyor. Ama Hollanda Amsterdam fuarından yeni döndük. Orada, Hollandalı turizmcilerle konuştuk ki, Hollanda Orta Avrupa ülkelerinin içinde 17 milyon turistiyle sektörde önemli bir ülke. Orta Avrupa ülkeleri içinde Almanya’dan sonra en büyük turizm kaynağı olarak sayılabilir. Orada, Hollandalı turizmciler, rakiplerimizden alınan hizmet ve servisin Türkiye ile Antalya ile kıyaslanamayacağını söylediler. Bize gelmeyip, İspanya’ya, Portekiz’e, Yunanistan’a giden turistler mutsuz. Bize gelmek istiyorlar. Biz Cornelia otelleri olarak Alman pazarında yüzde 12 oranında artış kaydettik ama Antalya genelinde Alman turist sayısı yüzde 50 gibi önemli bir düşüş gösterdi” şeklinde konuştu.