THY pilotu: Uçuş esnasında uyuyakaldığımız doğru

THY’de çalışan bir pilot, son zamanlarda aşırı yoğun uçurulmaları nedeniyle uçuş esnasında uyuyakaldıkları ve hatta yorgunluktan bayıldıkları yönündeki iddiaları doğrulayarak, “İnsan fizyolojisine aykırı şekilde uçuruluyoruz” dedi.

Türk Hava Yolları’ndaki uzun uçuşların ve uykusuzluğun uçuş emniyetini tehdit ettiğini anlatan THY pilotu, son zamanlarda aşırı yoğun uçurulmaları nedeniyle uçuş esnasında uyuyakladıkları ve hatta yorgunluktan bayıldıkları yönünde çıkan haberleri de doğruladı. Habersol.org.tr sitesine konuşan THY pilotu, “Lafa geldiği zaman bütün havayolu şirketlerinde birinci öncelik her zaman uçuş emniyeti ve güvenliği, bizim şirketimizde de öyle. İlk fırsatta dile getiriyorlar, bütün eğitimlerde de aynı şekilde. Ama insan fizyolojisine aykırı şekilde uçuruluyoruz” dedi.

“FTL’İN MAKSİMUM LİMİTLER BURADA STANDART HALİNE GETİRİLDİ”

THY yönetiminin uçuş güvenliğini sadece düzenli uçak bakımından ibaret sandığını ileri süren THY pilotu, şunları söyledi: “Ayrıca Avrupa’nın kendi koşullarına göre belirlemiş olduğu standartlara uydurmaya çalışıyorlar, örneğin bugün FTL adında bir talimata göre uçuş programlarımız belirleniyor. Açılımı uçuş ve görev sınırlamaları anlamına geliyor. Avrupa’da havalimanlarının açık olduğu saatlere ve oradaki uçuş ekiplerinin programlarına uygun olarak düzenlenmiş bir çalışma talimatını burada THY uçucu ekiplerine uygulamaya çalışıyorlar. Burada örneğin en batı uçuş olan Los Angeles’tan gelip iki gün sonra en doğu uçuşu yapabiliyorsunuz. Ya da Bogota’dan gelip aynı şekilde Tokyo’ya uçabiliyorsunuz. FTL bu arada tavsiye edilen maksimum limitleri belirliyor ve bir uçucunun bu limitlerin üstünde uçamayacağını söylüyor. Ancak burada, yani THY’de bunlar standart hale getirilmiş durumda ve en büyük sorunlardan birisi bu.

“THY YÖNETİMİ, FTL TABLOLARININ İŞİNE GELEN KISIMLARINI UYGULUYOR”

Burada aslında FTL tam olarak da uygulanmıyor. Tam olarak uygulansa yine bu kadar sıkıntı çekmeyeceğiz. FTL’de bulunan bazı tablolar var ve THY, FTL’ye geçiş aşaması adı altında bu tabloların işine gelen kısımlarını uyguluyor. Yarım yamalak uygulamaya çalıştıkları karman çorman bir FTL düzenlemesi var. Uçucuların tam olarak neye tabi olduklarını gösteren açık ve net hiçbir belge yok diyebiliriz. İşveren bu belirsizlikten faydalanarak planlama departmanı aracılığıyla bizleri ve kabini dilediği gibi uçurma özgürlüğünü elinde tutuyor.

“ÇOK UYKUSUZ OLDUĞUM UÇUŞTA YANIMDAKİ ARKADAŞIM UYUYAKALDI”

Uçuşların en önemli safhaları kalkış, tırmanış ve alçalış safhalarıdır. Bizzat yaşadığım bir olayı anlatayım. Bu safhalardan birinde benim de en yorgun olduğum ve uyanık durmakta zorlanıp çabaladığım anlarda yanımdaki pilot arkadaşım istem dışı yani bilgi vermeden uykuya dalmıştı. Buna benzer durumları birden fazla kez yaşadım ve meslektaşlarımdan da benzer şeyler duyuyorum. İki pilotun uçuşun önemli safhalarından birinde eşzamanlı uykuya daldığını söylüyorum. Evet. Yorgunluk etkilerini eşzamanlı yaşadığımız oluyor ki bu da bir havayolu şirketinde yolcunun en duymak istemeyeceği ve duymaktan en çok rahatsız olacağı senaryolardan biridir”.