TESTUD girişiminde Türk termallerine Rus incelemesi

Termal Sağlık Turizm Derneği (TESTUD) girişimleriyle ülkemize gelen Rusya Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Derneği yetkilileri, ilk etapta Ankara’daki bazı tesislerde incelemede bulundu.

Dernek olarak çok önemli hamlelerde bulunduklarını belirten TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Rusya’dan sadece işçi bazında 2 milyona yakın turisti Türkiye termallerine çekme şansları olduklarını ifade etti.

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık ve dernek yetkilileri ile Grannos ve Çam otellerini, Hitit Hattuşa Ayaş Termal Sağlık Merkezi ve Dr. Erdal Çoşkun FTR merkezini ziyaret eden Rus turizmciler, ülkelerinde petrol, maden gibi ağır iş kollarında çalışan işçilerin yıllık 15 günlük termal tatil haklarını ülkemizde hangi şartlarda geçirebileceklerini değerlendirirken, başta üçüncü yaş turizmi olmak üzere farklı coğrafyalarda termal tatil yapmak isteyen Ruslar’a yön verecek araştırma yaptılar.

“SEKTÖRDE HERKESİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Üç gün süren ziyaretlerin kısa sürede meyvelerini toplamayı umduklarını belirten Yılık, “Rus meslektaşlarımız termalde tatil yapan kişilerin fizik tedaviden, dinlence ortamlarına; su kalitesinden, çevre gezilerine kadar her detaya dikkat ediyorlar” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Rusya’dan sadece işçi bazında 2 milyona yakın turisti Türkiye termallerine çekme şansımız var. Biz TESTUD olarak çok önemli bir hamlede bulunduk ve çalışmalarımızı sürdürülür konuma getirdik, artık sektörde herkesin desteğini bekliyoruz. Doğrusu bu konuda turizm merkezlerinde çalışanlardan, yöneticilere; işletmecilerden, terapistlere kadar herkesin desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Eğer projemiz gerçekleşirse Türkiye, sahillerinin yanında termalleriyle de dünyada marka olur, elde edilecek yüksek gelirle sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un işaret ettiği gibi cari açığın kapanmasına önemli katkı sağlayabilir.”

TESTUD, Türk termalini Rusya’da tanıtıyor