Duayen turizmcinin yeni kitabı İstanbul’u merak edenlere rehber olacak

Adım Adım İstanbul gezileriyle İstanbulluları hem “kültür turizmi” kavramıyla hem de yaşadıkları kentle tanıştıran ve medyada “kültür gezilerinin duayeni”, “kültür turizminin öncüsü” olarak bilinen Faruk Pekin’in yeni kitabı İstanbul: Şehrin Sırları, raflardaki yerini aldı.

Pekin yeni kitabında kültürel mirasın ışığında, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel etmenleriyle, doğasıyla, tarihi dokusuyla, her sınıf ve tabakadan insanıyla, yaşayan bir İstanbul’u sergiliyor.

Kentin herkesi alıp götüren enerjisini, kendine özgü ruhunun ve sırlarının aktarıldığı kitapta Faruk Pekin, 30 yıllık birikimini ve tecrübesini yedi ayrı bölümde sunuyor.

Birinci bölüm şehrin doğası, Haliç ve Boğaziçi’ni, şehrin yedi tepesini, taşını toprağını, suyunu havasını, florası ve faunasını ele alıyor.

İSTANBUL TARİHİNE BAKIŞ

İkinci bölüm Benzersiz Bir Tarih’te İstanbul’un kuruluş efsaneleri, tarih boyunca İstanbul’un adları, buradaki tarihöncesi yerleşimler; Bizantion, Konstantinopolis ve Fatih’in İstanbul’u, şehrin beşeri coğrafyası ve kültür çeşitliliği, 19. yüzyıl sonrası önce “Batılılaşan”, sonrasında hiper-modernleşen İstanbul’un hikâyesi anlatılıyor; yabancı seyyahların, sanatçıların ve ressamların İstanbul’u nasıl gördükleri ve aktardıkları değerlendiriliyor.

Üçüncü bölüm İstanbul’da Suyun Öyküsü, Osmanlı öncesi ve Osmanlı döneminde suyun taşınması ve kullanımını, ayrıca kentteki çeşmeleri, hamamları ve ayazmaları işliyor.

İLGİNÇ YERLER

Dördüncü bölüm İstanbul’da Ulaşım ise 19. yüzyıla kadar karada yaya, atlı olarak ya da at, öküz arabalarıyla; denizdeyse kayıklar, peremeler ve mavnalarla gerçekleştirilen kent içi ulaşımı ve 19. yüzyıl itibariyle yaşanan değişikleri inceliyor.

Beşinci bölüm İstanbul’dan İlginç Köşeler’de surlar, kaleler, kuleler, saat kuleleri, deniz fenerleri, anıt sütunlar, külliyeler, camiler, tekkeler, cemevleri, kiliseler, sinagoglar, türbeler ve ziyaret yerleri, resim ve heykel, mezar taşları, nişantaşları, güneş saatleri, kuş evleri, sivil yapılar ve kamu yapıları bağlamında İstanbul’un dikkat çeken yapılarına odaklanıyor.

İSTANBUL’UN GÜNDELİK HAYATI

Altıncı bölüm İstanbul’da Gündelik Hayat: Bu bölümde de İstanbul’da süregiden gündelik hayat, kültür mekânları, bedestenler, arastalar, hanlar, çarşılar, pazarlar, seyyar satıcılar, geleneksel el sanatları, İstanbul mutfağı, yeme-içme kültürü, kahvehaneler ve eğlence hayatı bağlamında ele alınıyor.

ADIM ADIM İSTANBUL

Yedinci bölüm Adım Adım İstanbul, sunduğu alternatif gezi rotalarıyla, sizi Sultanahmet’te, İstanbul’un yeraltındaki hazineleri arasında, Galata Köprüsü-Kumkapı, Edirnekapı-Ayvansaray, Cibali-Eyüp, Kasımpaşa-Kâğıthane ya da Divanyolu-Aksaray hattında, Kapalıçarşı’da, Mahmutpaşa’da, Tahtakale’de, Süleymaniye’de, Zeyrek’te, Fatih’te, Cerrahpaşa’da, Samatya’da, Galata’da, Pera’da, Beşiktaş’ta, Boğaziçi’nde, Üsküdar’da, Kadıköy’de, Bakırköy’de, Yeşilköy’de ve Adalar’da adım adım dolaştırıyor; karşınıza çıkan her sokağı, o sokaklarda her yapıyı bir bir tanıtıyor. Kitabın sonunda ayrıca İstanbul üzerine bir seçilmiş kaynakça yer alıyor.

Tüm İstanbul severler, İstanbul’u merak edenlere ve bu kenti tüm hatlarıyla tanımak isteyenler için kapsamlı bir rehber kitap!

FEST Travel’ın Yöneticisi ve kültür turizminin duayeni Faruk Pekin

KÜLTÜR TURİZMİNİN ÖNCÜSÜ FARUK PEKİN

Uzun yıllar gazeteci ve sendikacı olarak çalışan Faruk Pekin, 1985 yılında FEST Travel’ı kurdu. Son otuz yılda Türkiye içinde ve dışında yerli ve yabancı binlerce gezgini kültür gezileriyle gezdirdi. Adım Adım İstanbul gezileriyle binlerce İstanbulluyu İstanbul ile tanıştırdı. Altı yıl başkanlığını yaptığı Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Seminerleri’nde “Dinler Tarihi”, “Hinduizm”, “Budizm”, “Heterodoksi”, “Semboller” derslerini gerçekleştirdi. Medyada “kültür gezilerinin duayeni”, “kültür turizminin öncüsü” olarak biliniyor.

Türkiye’de kültür turizminin öncülüğünü yapan, bir sanat ve kültür tasarımcısı gibi İstanbul’da yaklaşık 190, yurtiçinde yaklaşık 160 özgün güzergâh yaratan FEST Travel’ı yöneten Pekin, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kültür Turizmi Komitesi Başkanlığı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Faruk Pekin’in yayımlanan kitapları ise şöyle:

Artı-Değer Nedir? (1975), Demokrasi, Sendika Özgürlüğü ve Sosyal Haklar (1985), Kapadokya: Kayalardaki Şiirsellik (1996) (Cappadocia: Poetry in the Rocks adıyla İngilizce olarak da yayımlandı), Efsanevi Başkent İstanbul (2004), 100 Kale (2008), 100 Köprü (2008), Çözüm: Kültür Turizmi (2011), Gezilerimin Fıkraları (2014), Kapadokya Gezi Rehberi (2014), Gezmek Yaşamaktır (2017)