Yalova Terma City, 180 milyon dolarlık yatırımla açılıyor!

Last Updated on 20 Haziran 2018 by Turizm Günlüğü

Yıllar önce, Yalova’ya gelen zengin Arap turistlerin konaklamadan dönmek zorunda kaldığını gören Karaderili Şirketler Grubu, olayın ardından 180 milyon dolarlık yatırım değeriyle hayata geçirdikleri Terma City Oteli, hizmete açmaya hazırlanıyor.

Yapımına 4 yıl önce başlanan Terma City Otel, aynı anda 19 devlet başkanı ya da kralın konaklayabileceği şekilde düzenlendi. Her biri 500 metrekarelik dubleks süitlerden oluşan kral daireleri 1 milyon dolarlık harcamayla donatıldı.

Otel hakkında 20 yıldır sağlık turizmi alanında hizmet veren Karaderili Şirketler Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre şu anda 180 milyon dolarlık yatırımın 10 milyon dolarlık kısmının kaldığını, eksiklikler tamamlandığında kısa sürede tam anlamıyla açılış yapacaklarını bildirdi.

Yatırımın gelişmesini bölgeye gelen turistlerin taleplerinin yönlendirdiğini aktaran Karaderili Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karaderili, şöyle konuştu:

2 BİN 200 KİŞİ KONAKLAYACAK

“Her turistten aldığımız önerilerle projemizi büyüttük. Giderek daha lüks hale getirdik. 50 milyon dolarlık bütçe ile çıktığımız yatırım sürecinde bütçe 180 milyon dolara ulaştı. Yatırımımız 2 bölümden oluşuyor. Bir bölümün apart şeklinde tapulu hisseli gayrimenkul, diğer bölümü otel şeklinde inşa edildi. Hisseli gayrimenkul bölümü termal tesisleri ile birlikte şu anda faaliyette. Doluluk oranları da yüzde 100. Tesisisin tamamının da bu yılın sonunda hizmete açılması planlanıyor. Tesis bittiğinde aynı anda 2 bin 200 kişi otelimizde konaklama yapabilecek. Bu rakam bütün bir yıl sonunda 70 bin kişiye ulaşacak. 2 bin 200 kişilik misafirimiz bölge ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. Otelden yapacağımız turlarla bölgede esnaflar ziyaret edilecek ve alışverişler yapılacak. Bu da bölge ekonomisini canlandıracak.”

YALOVA TURİZMİNİ 3’E KATLAYACAK

İstanbul’a 1 saatlik mesafede bu kadar büyük bir termal otelin olmadığına işaret eden Karaderili, Terma City’nin İstanbul’a en yakın termal su bölgesi olma özelliğini taşıyan Yalova’nın turizm kapasitesini 3’e katlaması beklendiğini belirterek “Yalova, yatırım yapılması konusunda çok geç kalınmış bir yer. Bölge gerek termal, gerekse yaz turizmi açısından yüksek potansiyele sahip. Turistler geldiklerinde sadece otelde kalmıyor. Yalova ve yakın illeri de gezmek istiyorlar. Bu durum Yalova bölgesi ve yakın şehirlerin ekonomisine de katkı sağlıyor. Turistlerin Yalova ve yakın şehirlerde yapacakları alışverişlerle bölge ekonomisine 20 milyon dolarlık gelir sağlayacağını düşünüyoruz. Doğrudan Yalova’ya gelen turistlerimiz de İstanbul’u da kapsayacak şekilde paket turlar düzenlemeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

4 BİN 500 KİŞİLİK KONGRE SALONU

Otelde ayrıca aynı anda 4 bin 500 kişilik kongre ve toplantıların yapılabileceği salonlarının da olduğunu belirten Karaderili, “İçerisinde çeviri odaları var. Bu salon aynı zamanda 4’e bölünüp daha küçük gruplara hitap edebilecek seviyelere gelebiliyor. Bunun haricinde, 6 tane daha toplantı salonumuz var. Yani biz bu yatırımla hem uluslararası hem de İstanbul’da seminer ve kongre yapmak isteyenlerin mekan sorununu çözüyoruz” dedi.

KAYNAK PAZAR SADECE ORTA DOĞU DEĞİL

Orhan Karaderili, Yalova Terma City’nin hedef kitle olarak Orta Doğu’yu belirlese de ABD’den Avrupa Birliği (AB) ve Asya ülkelerine kadar geniş kapsamlı bir pazarlama faaliyetine giriştiklerini dile getirdi.

Termal Palace’ın hedefi: Yılda 700 bin turist!